logo

Zwrot VAT za zakupy na zagranicznych wakacjach, cz.1

29kwi 2016

Kategoria: Turystyka | Autor: Luiza Sadowska

0

Jeśli lubicie robić zakupy podczas zagranicznych wakacji, to sprawdźcie, czy przypadkiem nie dostaniecie zwrotu VATu! W ten sposób możecie otrzymać nawet kilkanaście procent z powrotem z tego, co wydaliście. Gdzie i jak można uzyskać ten zwrot?

Zakupy w niektórych krajach wcale nie muszą być takie drogie... po powrocie z zagranicznych wakacji możemy odzyskać część pieniędzy. Niestety nie dotyczy to wszytkich państw.

Zwrot podatku

Zacznijmy od najważniejszej kwestii - nie otrzymamy zwrotu VATu za zakupy na terenie Unii Europejskiej, ponieważ jest to wspólny rynek i ten przepis po prostu nie obowiązuje. Jednak takie kraje, które znajdują się w Europie, ale nie należą do Unii, jak np. Szwajcaria, czy Rosja, mogą nam oddać część wydanych tam pieniędzy. Dotyczy to równie państw znajdujących się poza Europą, jak Tunezja lub Tajlandia.

Aby mieć pewność, najlepiej jest jeszcze przed podróżą zapytać w ambasadzie lub konsulacie danego kraju, czy mamy szansę na częściowy zwrot wydanych pieniędzy. Oprócz tego powinniśmy dowiedzieć się, jaka jest minimalna kwota wartości zakupów od której zwracany jest podatek - każde państwo określa daną kwotę w walucie narodowej, dlatego mogą one być naprawdę różne (np. w Rosji jest to ponad 1000zł, zaś w Turcji... 15zł!). Nie dotyczą też niektórych dóbr (zazwyczaj jest to żywność, często alkohol i tytoń), niestety raczej nie dotyczy usług.

Jak ubiegać się o zwrot?

Przede wszystkim nie wyrzucaj paragonu! Należy mieć przy sobie dowód zapłaty oraz paszport, a towar musi być w nienaruszonym stanie w oryginalnych opakowaniu. Do tego powinniśmy mieć przy sobie odpowiedni dokument, może to być potwierdzenie przez sklep (np. specjalny czek lub dokument tax free), któy dostaniemy podczas zakupu (należy o niego poprosić sprzedawcę).

Każde państwo ma swoją procedurę ubiegania się o zwrot podatku, więc powinniśmy się z nimi zapoznać najlepiej jeszcze przed zakupem. W niektórych krajach będziemy mogli załątwić to już na granicy, w innych zaś wymagają przesyłki dokumentów do danego sklepu w którym dokonaliśmy zakupów.

To dokąd lecicie?

Polub nas naFacebookui bądź na bieżąco z najlepszymi promocjami

facebook.com/GdziePromocja

close