logo

Zwrot VAT za zakupy na zagranicznych wakacjach, cz. 2

30maj 2016

Kategoria: Turystyka | Autor: Luiza Sadowska

0

Okazuje się, że czasem zrobienie zakupów podczas zagranicznych wakacji może być o wiele tańsze niż w Polsce. Jak to możliwe? Wystarczy, że odliczymy podatek VAT!

Niestety nie dotyczy to wszystkich państw - nie możemy liczyć na zwrot za zakupy zrobione w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej. Jednak wybierając się poza jej granice, warto wiedzieć na jakich zasadach możemy ubiegać się o zwrot podatku VAT. Podstawowe informacje przedstawiliśmy w 1. części artykułu. Przede wszystkim musimy pamiętać, że każde państwo ustala minimalną kwotę zakupy od której może być zwrócony podatek. Jeśli planujemy większe zakupy np. w Rosji, Szwajcarii lub w krajach azjatyckich - warto zapytać się o szczegóły w ambasadzie danego państwa.

Za co możemy otrzymać zwrot podatku?

Tak samo, jak przy kwocie minimalnej, każde państwo ustala za które towary - nie usługi! - będziemy mogli otrzymać kilka złotych z powrotem. Najczęściej nie dostaniemy zwrotu za zakup żywności (np. Tunezja), czasem również alkoholu i tytoniu. Również procedury są określone przez dany kraj - w niektórych zwrot jest możliwy już na granicy, inne zaś wymagają przesłania dokumentów do sklepu w którym robiliśmy zakupy i przedstawienia wypełnionej deklaracji celnej. Jeśli dane państwo należy do sieci Global Refund, to pieniądze otrzymamy bardzo szybko - po prostu dostaniemy je na podany numer konta bankowego zaraz po zaakceptowaniu naszego wniosku o zwrot podatku.

Aby móc ubiegać się o zwrot należy mieć:

  • dowód zakupu, czyli paragon lub specjalny dokument wystawiony przez sprzedawcę, jeśli zakupów dokonaliśmy w sklepie oznaczonym tax free
  • paszport
  • towar powinien być w oryginalnym opakowaniu i nie nosić śladów użytkowania

W niektórych krajach procedura jest dość skomplikowana (np. Turcja) i pomimo tego, że minimalna kwota zakupy za który otrzymamy zwrot to 14zł, to często zajmie to sporo czasu i papierkowej roboty. Najłatwiej jest uzyskać zwrot za zakupy w Szwajcarii i Norwegii - cała procedura jest prosta, a pieniądze trafiają szybko na nasze konto.

Skoro już wiecie, że lepiej nie wyrzucać paragonów i jeszcze przed wyjazdem sprawdzić zasady dotyczące podatku VAT określone przez dane państwo, to teraz możecie się zdecydować, gdzie pojedziecie na wakacje - tylko pamiętajcie o pamiątkach!

Polub nas naFacebookui bądź na bieżąco z najlepszymi promocjami

facebook.com/GdziePromocja

close