logo

Zwierzęta w podróży - wymagane dokumenty i szczepienia

20lip 2015

Kategoria: Turystyka | Autor: Luiza Sadowska

0

Planując podróż ze zwierzakiem trzeba znać najważniejsze informacje dotyczące przewozu zwierząt na terytorium danego państwa. Jak musimy się przygotować do takiej wycieczki?

Wyjazdy wakacyjne, jak i te długoterminowe ze zwierzakami mogą przysporzyć problemów, jeśli nie jesteśmy świadomi wymagań dotyczących przewozu zwierząt domowych za granicę. Aby uniknąć kłopotów, wybraliśmy kilka najczęściej odwiedzianych państw w towarzystwie pupili i spradziliśmy, co należy załatwić, aby zwierzaka nie deportowano z powrotem.

Co trzeba zrobić przed wyjazdem?

Wycieczki w ramach państw członkowskich Unii Europejskiej obligują właścicieli zwierząt do ich oznakowania poprzez transponder w postaci mikrochipa lub tatuażu, wyrobienia paszportu zwierzęcia, zaszczepienia przeciw wściekliźnie.
Koszt oznakowania i paszportu to łącznie ok. 150zł. Paszport należy wyrobić w lecznicy weterynaryjnej.

Każde państwo ustala dokładny proces i badania, jakie musi przejść pupil, aby został wpuszczony na terytorium kraju. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące wymogów można uzyskać poprzez konktakt telefoniczny z przedstawicielem ambasady danego państwa.

Jeżeli zwierze nie będzie przejdzie odpowiednich badań, a właściciel nie będzie mógł przedstawić potrzebnych dokumentów, zwierze może zostać zawrócone bądź poddane kwarantannie. W ekstremalnych przypadkach może dojść nawet do uśpienia.

Więcej informacji dotyczących sposobów przewozu i ogólne zasady zostały opisane w tym wpisie: Podróżowanie ze zwierzętami - praktyczne porady.

Jakie są wymogi w poszczególnych krajach?

Na terenie Unii Europejskiej oprócz ogólnie przyjętych zasad, każdy kraj może wprowadzić własne regulacje, które w większym stopniu gwarantują bezpieczeństwo i zapobiegają rozprzestrzenianiu się chorób, a jednocześnie nieco utrudniają życie właścicieli. Aby móc podróżować ze zwierzęciem, musi mieć ukończone min. 3 miesiące życia. Szczepienia przeciw wściekliźnie uznaje się za ważne w dniu podania dawki, jednak jeżeli jest to pierwsze szczepienie lub na wcześniejsze nie ma odpowiedniego zaświadczenia, nabywa ono ważności po upływie 21 dni od daty jego dokonania.

Ważny paszport i zawarte w nich potwierdzenie szczepienia przeciw wściekliźnie jest wymagane również przez: Andorę, Islandię, Lichtenstein, Monako, Norwegię, San Marino i Państwo Watykańskie.

Wielka Brytania, Szwecja, Irlandia: wymagane jest szczepienie przeciwko wściekliźnie i potwierdzenie jego efektywności przez lekarzy z listy www.vetpol.org.pl, następnie przesłać do badania do zatwierdzonego przez UE laboratorium, czyli Zakład Wirusologii prowadzony przez Państwowy Instytut Weterynaryjny.
Dopiero po upływie 6 miesięcy od uzyskania pozytywnego wyniku takiego badania zwierzę może wjechać na terytorium państwa. Następnie należy wyrobić paszport, a już przed samym wyjazdem, czyli w przedziale 24-48 godzin przed podróżą, pupila nalezy poddać odrobaczaniu i profilaktyce przeciwkleszczowej, na co odpowiednie potwierdzenie musi się znaleźć w paszporcie.

Malta i Finlandia: konieczne jest odrobaczanie, zabezpieczneie przed kleszczami i profilaktyka przeciw tasiemcom

Niemcy i Austria: zwierzak musi przekraczać granicę z osobą, która jest wpisana w dokumentach jako wlaściciel. Inaczej nie zostanie wpuszczony na terytorium państwa.

Szwajcaria: psy z kopiowanymi uszami i ogonami nie są wpuszczane

USA: po przylocie każdy pies jest poddawany badaniu na to, czy nie posiada chorób zaraźliwych dla człowieka. Musi posiadać świadectwo zdrowia i świadectwo o szczepieniu przeciw wścieklinie, któremu zwierzę zostalo poddane min. 30 dni przed podróżą. Oprócz tego standardowo obowiązuje paszport i chip.

W przypadku niektórych państw przewożenie zwierząt jest o dość skomplikowane i wymaga indywidualnego podejścia, jak w przypadku Australii. Informacje dotyczące przewozu pupila, wymaganych dokumentów i kwarantanny, jaką musi odbyć, znajdują sie na stronie rządowej.

Skoro już wiadomo, jak przygotować się do podróży ze zwierzakiem, a miejsce wyjazdu nie zostało jeszcze sprecyzowane, to warto przejrzeć oferty na wakacje zagraniczne w niższych cenach:

Polub nas naFacebookui bądź na bieżąco z najlepszymi promocjami

facebook.com/GdziePromocja

close