logo

Zamek Książ i tajemnicze historie ukrytów skarbów

04wrz 2015

Kategoria: Turystyka | Autor: Jadwiga Dabińska

0

Przenieś się z nami do XIII wieku i poznaj historię jednego z największych zamków w Polsce i Europie. Zamek Książ w Wałbrzychu skrywa więcej tajemnic, niż możesz sobie wyobrazić. Może uda nam się rozwiązać choćby jedną z nich? Zapraszamy do odbycia wspólnej, niezapomnianej przygody...

Zamek Książ zajmuje III miejsce w Polsce, w klasyfikacji kultura i wielkość zamku. Jest to wyjątkowe miejsce, owiane niejedną tajemnicą. Nic dziwnego - zamek został wybudowany w latach 1288-1292, a od tego czasu mogło w nim wydarzyć się naprawdę wszystko.

(oficjalna strona internetowa Ksiaz.Walbrzych.pl)

Historia Zamku Książ

Bolko I Surowy to pierwszy książę, który zamieszkiwał Zamek Książ. To on zresztą podjął się budowy tego obiektu. Rozbudowę kontynuował jego wnuk - Bolko II Mały. Następnymi lokatorami zamku był między innymi czeski monarcha i król węgierski. W progach zamku gościło wielu, sławnych ludzi: Izabela Czartoryska, Mikołaj I Romanow, Winston Churchill. W 1914 roku zamek przejęła III Rzesza oraz wprowadziła w nim wiele zmian. Również samo przeznaczenie zamku uległo zmianie. Pod zamkiem wybudowano tunele i podziemny schron. Po II wojnie światowej zamek został natomiast zdewastowany przez wojska radzieckie. Dopiero w 1974 rozpoczęto renowację zabytkowej budowli, która przez tyle lat musiała naprawdę wiele przejść... W 2014 roku, kiedy wydawało się, że wszystko jest już dobrze, a zamkowi nie zagraża żadne niebezpieczeństwo, we wschodniej części poddasza wybuchł pożar. Spaliła się duża część poddasza oraz dachu. W zamku przebywali wtedy turyści oraz pracownicy, których należało szybko ewakuować. Dopiero w kwietniu 2015 roku zakończono odbudowę dachu - teraz zamek znów jest dostępny dla turystów.

Zamek Książ - stolica zabytków

W Zamku Książ znajduje się około 20 zabytków, na które składają się różnego rodzaju budynki, pawilony, bramy, romantyczny park, stajnie, ujeżdżalnie, a nawet stodoła i kuźnia. To bogactwo pięknych obiektów z wieloletnią historią, które zaciekawiają nawet tych, którzy historią się nie interesują. Zwiedzanie Zamku Książ to wspaniałe przeżycie zarówno dla starszego, jak i młodszego pokolenia. Odkrywanie nowych miejsc i rozgryzanie zagadek samodzielnie to świetna przygoda. Odwiedźcie ten wałbrzyski zamek, żeby przekonać się o tym samemu.

Złoty pociąg w Wałbrzychu

Obecnie w mediach słyszymy opowieści o złotym pociągu z czasów II wojny światowej, dzięki któremu Zamek Książ z Wałbrzycha zyskuje nowych fanów. Mimo tego, że pociąg jeszcze nie został odnaleziony, a jego istnienie nie zostało w ogóle potwierdzone, bardzo dużo turystów odwiedza już jeszcze bardziej popularny zamek w Wałbrzychu. Wszyscy chcą odkryć tajemnicę pociągu, a pewnie większość z nich, znaleźć cenne złoto, które miałoby znajdować się w wagonach pojazdu szynowego.

Zamek Książ - cennik

Jeśli już mowa o złocie, trzeba wspomnieć także o tym, że zwiedzanie Zamku Książ nie jest darmowe. Ceny nie są jednak zabójcze, ponieważ za normalny bilet obejmujący zwiedzanie z przewodnikiem dla indywidualnych klientów kosztuje 35 zł. Grupy zorganizowane i osoby, którym przysługują ulgi, mogą oczywiście liczyć na zniżki. Cały cennik znajduje się na stronie Książ Wałbrzych -> Cennik.

Zwiedzanie Zamku również online

Nie możesz aktualnie wyjechać do Wałbrzycha? Omija Cię wiele przygód, ale nie musisz się z tego powodu załamywać, ponieważ uprzejmość mieszkańców Wałbrzycha nie zna granic. Stworzyli oni wirtualne zwiedzanie Zamku Książ. Taki spacer po zakamarkach Internetu może być równie ciekawym przeżyciem. Nie poczujemy atmosfery panującej w tej zabytkowej budowli, jednak dokładnie poznamy każdy zakątek umieszczony w wirtualnym zwiedzaniu. E-spacer odbędziesz na stronie zamekksiaz.wkraj.pl.

Jeśli zatem interesuje Cię, co kryją wałbrzyskie podziemia, wybierz się do Zamku Książ. Coraz większe zainteresowanie zabytkiem sprawiło, że organizowane są tam świetne turnusy. Wycieczka do Wałbrzycha z dowolnego lotniska w Polsce, transfer hotel - zamek, zwiedzanie Zamku Książ w nocy, obiad w regionalnym stylu, zwiedzanie podziemnych tuneli - to tylko niektóre z atrakcji organizowanych w Wałbrzychu!

Budynki sprzed kilkuset lat możesz znaleźć także w innych miejscowościach. Warty zwiedzenia jest równie:

  • Zamek krzyżacki w Malborku
  • Zamek Królewski w Warszawie
  • Zamek Czocha
  • Zamek Królewski na Wawelu
  • Zamek w Mosznej
  • Zamek w Łańcucie
  • Zamek w Pieskowej Skale
  • Zamek w Kwidzynie

i wiele, wiele innych. Właśnie w nich poznasz historię naszego kraju oraz będziesz mógł rozwiązać różne tajemnice, związane z innym zakątkiem Polski.

Ale spędzenie Nie przegap przy okazji najlepszych okazji na zwiedzanie przepięknej Polski ♥

Źrodło zdjęcia głównego: miejscadolnyslask.pl, fot. Bartek Polotczak

Polub nas naFacebookui bądź na bieżąco z najlepszymi promocjami

facebook.com/GdziePromocja

close