logo

Zakazane pamiątki, czyli czego lepiej ze sobą nie przywozić

28sie 2015

Kategoria: Turystyka | Autor: Luiza Sadowska

0

Czasem wakacyjne pamiątki mogą przysporzyć nam problemów podczas kontroli celnej. Warto sprawdzić jeszcze przed zakupem, czy aby suszony konik morski i kawałek koralowca w torbie to dobry pomysł.

Podczas wakacji, najlepiej tych egzotycznych, możemy skusić się na wiele rzeczy sprzedawanych na lokalnych bazarach. Kolorowe, tętniące życiem kramy przyciągają jak manges każdego turystę. Przeszkody mogą pojawić się już podczas wyjazdu z danego kraju. Przygotowaliśmy małą ściągę, która ułatwi odpowiedni wybór pamiątek. Aby w naszych wspomnieniach pozostały tylko udane wakacje, a nie trudne rozmowy ze służbą celną.

Zakazane pamiątki

Przewóz niektórych pamiątek może zafundować nam nawet kilka lat (od 3 do 5 miesięcy) pozbawienia wolności. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że nawet mały rekwizyt wykonany z chronionych gatunków fauny i flory może być powodem do zmartwień. Jeżeli nie jesteśmy pewni z czego został wykonany dany przedmiot, lepiej go nie kupować, a zamiast tego przywieźć ze sobą cały album zdjęć i wrażeń!Polska, jak wiele innych państw,  podpisała Konwencję Waszyngtońską (CITES), która reguluje kwestię międzynarodowego handlu dzikimi zwierzętami i roślinami. Pełną listę zagrożonych wyginięciem gatunków objętnych ochroną, znajdziesz na stronie Ministerstwa Środowiska.

Oto gatunki zwierząt, które stały się ofiarami kłusowników, aby później zapełnić walizki nieświadomych turystów:

  • zwierzęta żywe i martwe, ich skóry, wyroby z kości, torfea, specyfiki medycyny azjatyckiej: wszystkie naczelne ssaki (również kapucynki, tamaryny, marmozetty), kotowate (tygrysy, lwy, lamparty, pumy, serwale, rysie i żbiki), wilki, słonie, nosorożce, wydry, niektóre zebry
  • ptaki: żywe i wypchane, jaja, trofea
  • gady i płazy: węże z rodziny pytonów i dusicieli, żółwie lądowe i morskie, krokodyle, legwany, gekony, kameleony, inne jaszczurki, drzwołazy,
  • ryby, pajęczaki, owady: wszystkie jesiotrokształtne, koniki morskie, ptaszniki, skorpion cesarski, motyle, chrząszcze
  • mięczaki i koralowce: muszle poszczególnych okazów

Nie możemy przewozić przedmiotów wykonanych ze wszystkich wymienionych zwierząt (i nie tylko z nich)! Warto się zastanowić, czy dywanik ze skóry tygrysa, wypchany wilk, amulet z dłoni małpy, pasek ze skóry pytana, popielniczka z żółwia, to naprawdę dobry pomysł na pamiątkę.
Nie powinniśmy też skusić się na butelki z egzotycznymi alkoholami, np. z kobrą lub skorpionem cesarksim w środku. W przypadku koralowców nie wolno przewozić ich żywych, ani w formie skamieniałej pamiątki, ani jako biżuterii (oprócz korali czerwonych i różowych).Również niektóre gatunki roślin nie powinny się znaleźć w naszej walizce. Są to m.in. niektóre agawy, cyprysy, kaktusy, storczyki, dzbaneczniki i rośliny drzewiaste z rodziny mahoniowatych. Nawet owoce, nasiona i sadzonki tych roślin zostaną nam odebrane podczas kontroli celnej.

Lista przedmiotów których z pewnością nie możemy ze sobą przywieźć jest długa. Jeżeli nie masz możliwości dokładnego sprawdzenia, z czego został zrobiony przedmiot, lepiej go nie kupować. Czasem nawet najlepiej sprzedające się pamiątki, okazują się tymi zakazanymi.

Popularne przedmioty

Biżuteria z koralowcem rafotwórczym, kolce jeżozwierza, czy muszle małża przydaczni to częste turystyczne nabytki, dostępne od Egiptu po Filipiny. Z południowej części Azji najchętniej przywożone są nalewki np. z wężami w butelce. Pomimo zapewnień sprzedawcy, że towar możemy spokojnie przewieźć przez granicę, nie dajmy się sami nabić w butelkę! Przez takie wężowe nalewki produkowane głównie dla turystów, populacja kobry indyjskiej drastycznie zmalała.

Innym przykładem masowo kupowanych pamiątek przez turystów są ozdoby z kości słoniowej. Bez specjalnego pozwolenia na ich przewóz (który możliwy jest z Botswany, Afryki Południowej, Zimbabwe, Namibii za okazaniem odpowiednich dokumentów), luksusowa ozdoba może pozostać tylko mglistym wspomnieniem.
Pożegnamy się również tygrysimi skórami, szalami z azjatyckich antylop, torebkami ze skóry węży i warangów, czy biżuterią z kłów niedźwiedzia.

Niewielkie odstępstwa

W świetle przepisów Konwencji Waszyngtońskiej możemy przewieźć:

  • max. 3 musze przydaczni (na jedną osobę podróżującą)
  • 125 gram kawioru z gatunków należących do jesiotrowatych (słoik/puszka musi mieć banderolę)
  • max. 3 pałeczki deszczowe z kaktusów


Wracając z wakacji należy pamiętać, że to co jest sprzedawane na okolicznych bazarach, kusi nas swoją egzotycznością i być może jest popularne w kraju, który właśnie zwiedzamy, ale wcale nie musi być legalne. Nie dotyczy to tylko bazarów i sklepów, ale też sami spacerując po plaży możemy natrafić na rzadki okaz, który postanowimy zabrać ze sobą. Później nasze tłumaczenia przed celnikami na nic się zdadzą. Jak powszechnie wiadomo nieznajomość prawa wcale nie zwalnia z jego przestrzegania. Dlatego aby zupełnie przypadkowo nie zostać przemytnikiem i nie narazić się wymiarowi sprawiedliwości - lepiej zweryfikować zawartość swojej walizki przed wyjadem.

Jakie pamiątki przywieziesz z następnych wakacji? :) I dokąd wybierzesz się tym razem? Zobacz najkorzystniejsze propozycje:

Polub nas naFacebookui bądź na bieżąco z najlepszymi promocjami

facebook.com/GdziePromocja

close