logo

Wymiana walut - bank czy kantor?

27sie 2015

Kategoria: Turystyka | Autor: Jadwiga Dabińska

0

Niezależnie od tego, czy wybierasz się na urlop czy może wyjeżdżasz za granicę w sprawach biznesowych, zawsze musisz zadbać o to, aby mieć ze sobą pieniądze i to w dodatku w dobrej walucie. Sprawdź gdzie najlepiej wymienić walutę: w kantorze, w Internecie czy w banku?

Wielu turystów twierdzi, że wybierając się na wycieczkę zagraniczną, warto wymienić pieniądze na walutę obowiązującą w danym kraju bądź przynajmniej zamienić je na walutę uniwersalną. Wybór odpowiedniego miejsca wymiany walut jest kluczowym rozwiązaniem dla wszystkich osób, dla których liczy się ich majątek - a trudno znaleźć takiego, który chętnie wydaje swoje pieniądze i nie przejmuje się żadnymi kosztami. Nie tylko kursy walut odgrywają tutaj najważniejszą rolę, ale także miejsce dokonywanej transakcji czy różnego rodzaju opłaty dodatkowe (np. za przelew walutowy).

Kantory stacjonarne

Jest to dotychczas najpopularniejsza forma wymiany walut. Kantory stacjonarne możemy znaleźć w wielu często odwiedzanych przez podróżnych punktach - na lotniskach, przy dworcach, w różnego rodzaju marketach, stacjach benzynowych itd. Najczęściej możemy spotkać się także z kantorami w miejscowościach przygranicznych. Jedną z zalet wymiany walut w kantorze stacjonarnym jest fakt, że oprócz popularnych walut, możemy w nich także wymienić nasze pieniądze na te bardziej "niszowe", nieczęsto kupowane. O ile euro i dolary wymienimy praktycznie wszędzie (nawet u znajomego;), o tyle w kantorach możemy znaleźć forint węgierski, lir turecki, jen japoński, renminbi i wiele więcej.

Wymiana waluty w banku

(źródło: GazetaPrawna.pl)

Największą korzyścią, którą możemy uzyskać przy wymiane walut w banku jest stuprocentowa pewność tego, że pieniądze nie będą podrobione. Z drugiej strony, jeśli zależy nam na korzystnych kursach walut, powinniśmy rozejrzeć się w innych miejscach, gdyż ceny w bankach nie należą do najatrakcyjniejszych.

Kursy online

Na początek zestawiliśmy ze sobą obecny kurs walut w trzech kantorach internetowych: Cinkciarz.pl, KantorOnline.pl oraz Walutomat.pl. Na niektórych platformach kursy aktualizowane są co kilka sekund, dlatego warto zawsze zapoznawać się z nimi na bieżąco.

Opracowanie na podstawie danych:

Jak widać, we wszystkich tych kantorach kursy walut były korzystne, jednak warto zwrócić uwagę nawet na najmniejsze różnice. W przypadku wymiany mniejszej kwoty, takie zmienne nie będą one odczuwalne, natomiast gdy będziemy chcieli wymienić nawet kilkaset euro, możemy zauważyć różnicę. To właśnie jedna z zalet korzystania z kantorów internetowych - bieżąca obserwacja i dokładne zapoznanie się z ofertą. Drugą jest przede wszystkim szybkość. Nie musimy nawet wychodzić z domu, aby wymienić walutę. Wystarczy usiąść wygodnie w fotelu, założyć konto, obserwować kursy i kliknąć w odpowiednim momencie. Wymieniając walutę w kantorze internetowym nie musisz bać się o bezpieczeństwo transakcji - obecnie już na każdym tego typu serwisie stosowane jest bezpieczne szyfrowanie czy potwierdzenia mailowe bądź SMS-owe. Nad bezpieczeństwem czuwają także instytucje nadzorujące.

Istnieje także możliwość obliczenia wymiany pieniędzy za pomocą specjalnego kalkulatora walut. Orientacyjnie obliczysz jaką kwotę otrzymasz i ile możesz oszczędzić. Nie lekceważ tego etapu przygotowania do podróży i nie wymieniaj waluty w pierwszym lepszym miejscu! Skorzystaj z doradztwa doświadczonych osób oraz sam dokładnie przeanalizuj wszystkie propozycje.

Już wiesz jaki sposób jest najkorzystniejszy na wymianę waluty, a teraz sprawdź najlepsze propozycje na wakacyjne wyjazdy:

Polub nas naFacebookui bądź na bieżąco z najlepszymi promocjami

facebook.com/GdziePromocja

close