logo

Wakacje za granicą: gdzie jest bezpiecznie?

29cze 2015

Kategoria: Turystyka | Autor: Jadwiga Dabińska

0

Przed podjęciem decyzji o wyjeździe na zagraniczne wakacje warto sprawdzić czy w danym kraju jest bezpiecznie. Poznaj strony i aplikacje stworzone dla bezpieczeństwa podróżujących.

Każdy z nas chce mieć pewność, że wyjeżdżając za granicę, spędzi tam wyjątkowy czas i bezpiecznie wróci do kraju. Przecież właśnie po to wyjeżdzamy na wakacje: by odpocząć, zapomnieć o troskach i szarej rzeczywistości. Wydarzenia sprzed kilku dni jednak przyczyniają się do zwiększenia poczucia niepewności względem planów na wakacje bądź wykupionych już podróży. Odczuwają to wszyscy - zarówno ci, którzy zaplanowali swój urlop, jak i pozostali, którzy martwią się o swoich bliskich. Nie możemy przewidzieć wszystkiego, co się wydarzy, jedak możemy skorzystać z porad oraz prognoz dotyczących bezpieczeństwa w danym kraju, aby uniknąć ewentualnych, przykrych wydarzeń i przeżyć piękny czas ze swoimi bliskimi.

Bezpieczne wakacje

O bezpieczeństwo i spokój Polaków dbają Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP między innymi poprzez udostępnianie na oficjalnych stronach informacji na temat stytuacji w danych krajach. Nie tylko w sezonie urlopowym warto być na bieżąco z aktualnościami: Ostrzeżenia dla podróżujących. MSW stworzyło także specjalny Poradnik Bezpieczna Podróż, w którym możemy znaleźć między innymi takie wskazówki:

  1. Korzystaj z usług znanych firm turystycznych, zarejestrowanych w Polskiej Izbie Turystyki
  2. Zapoznaj się z przepisami prawa obowiązującymi w kraju, do którego się wybierasz
  3. Pamiętaj, żeby zawsze mieć przy sobie paszport (w krajach EU wystarczy dowód osobisty)
  4. Zanotuj numer telefonu i adres polskiej placówki dyplomatycznej lub konsularnej zlokalizowanej w kraju, do którego wyjeżdżasz
  5. Sprawdź w jakich godzinach czynne jest przejście graniczne, którym będziesz przekraczał granicę państwa

Sprawdź gdzie jest bezpiecznie

Poradnik Polak Za Granicą pozwala na sprawdzanie obecnego stanu bezpieczeństwa w danym kraju.W przypadku niektórych krajów, jak Wielka Brytania, Bułgaria, nie ma ostrzeżeń dla podróżujących. Jednak w tych, w których rzeczywiście dzieje się coś niepokojącego, są zaznaczone są różne poziomy zagrożenia:

 

Zagrożenia są różne: poczynając od silnych opadów deszczu, przez wzrost poziomu przestępczości i niestabilną pozycję sektoru bankowego, aż po konflikty zbrojne, epideme czy zagrożenia zamachami terrorystycznymi. Mobilną wersją poradnika Polak Za Granicą jest aplikacja iPolak, którą można pobrać w AppStore, GooglePlay oraz Windows Phone.

Podróżuj bezpieczniej

Jak to mówią: lepiej dmuchać na zimne, dlatego zachęcamy do rejestracji w serwisie Odyseusz, w którym zgłasza się swój wyjazd za granicę, dzięki czemu MSZ, w przypadku nadzwyczajnych sytuacji, będzie mogło podjąć kontakt z osobami, które założyły konto w systemie lub zgłosiły swoją zagraniczną podróż. Takie rozwiązanie będzie także dobre podczas szukania pomocy w placówkach dyplomatyczno-konsularnych.

Praca za granicą

Doskonale wiemy, że wyjazdy zagraniczne wiążą się nie tylko z wypoczynkiem, ale również z pracą. Na stronie Bezpieczny-Wyjazd.eu opisana jest kampania "Bezpieczna praca za granicą", której głównym celem jest zwrócenie uwagi na zjawisko handlu ludźmi oraz związanego z nim ryzyka. Przed wyjazdem za granicę do pracy warto rozwiązać quiz, w którym sprawdzisz swoją wiedzę na temat niebezpieczeństwa związanego z podejmowaniem pracy za granicą oraz zjawiska handlu ludźmi.

Przy wykupowaniu wycieczek zagranicznych warto skorzystać z usług znanych i cenionych biur podróży, w których podpisywane umowy są przejrzyste oraz gwarantują bezpieczeństwo podróży. Wśród list i rankingów najbardziej bezpiecznych biur podróży nieustannie widnieją ITAKA, Neckermann, Rainbow Tours oraz TUI. Wybór oczywiście nalezy do Ciebie, jednak bardzo zachęcamy do tego, abyś stosował się do powyższych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa w różnych krajach. Jeśli nasze rady są dla Ciebie przydatne, może skorzystasz również z tych:

Polub nas naFacebookui bądź na bieżąco z najlepszymi promocjami

facebook.com/GdziePromocja

close