logo

Utrata dokumentów za granicą - co robić?

08paź 2015

Kategoria: Turystyka | Autor: Jadwiga Dabińska

0

Do kogo zwrócić się o pomoc w przypadku utraty najważniejszych dokumentów w trakcie podróży?

Jeśli zorientujesz się, że gdzieś zapodziałeś paszport, dowód osobisty, prawo jazdy, a może nawet cały portfel ze wszystkimi, najważniejszymi dokumentami, przede wszystkim nie panikuj. Jeśli na spokojnie przeszukałeś cały bagaż, pokój hotelowy czy samochód oraz odwiedziłeś miejsca, w których ostatnio przebywałeś i nadal nie możesz znaleźć swoich dokumentów, postępuj według naszego poradnika.

Dokąd udać się w przypadku utraty paszportu?

Pierwszym miejscem, do którego powinieneś się niezwłocznie udać, jest najbliższy komisariat policji, w którym zgłosisz zaginięcie dokumentów. Następnie musisz wybrać się do polskiego konsula stacjonującego w państwie, w którym przebywasz. Tam możesz starać się o wydanie tymczasowego paszportu, jednak do wniosku musisz dołączyć 2 zdjęcia paszportowe.

(źródło: RadioJura.com.pl)

Jeśli posiada się kserokopię zgubionego paszportu, najlepiej go przedstawić. Najczęściej zdarza się tak, że nikt nie ma przy sobie ksera dokumentów, dlatego trzeba wydać oświadczenie o okolicznościach utraty paszportu. Wydawanie paszportu tymczasowego odbywa się w przyspieszonym trybie, dlatego jedną sprawę będziesz miał już z głowy.

ETD

Zdarza się jednak tak, że w niektórych krajach nie ma polskiego urzędu konsularnego, ale to nie oznacza, że zostaniesz bez pomocy. W takim przypadku możesz udać się konsula przedstawicielstwa państwa członkowskiego UE o wydanie tymczasowego dokumentu podróży, czyli ETD - Emergency Travel Dokument. Żeby móc dostać taki dokument, organ wydający go musi uzyskać pozwolenie z Polski. Pamiętaj: wystawienie paszportu tymczasowego i ETD jest odpłatne! Są to dokumenty wystawiane wyłącznie na jedną podróż - w takich przypadkach najczęściej na powrót do Polski. Po powrocie należy wyrabiać ponownie paszport.

Sprawa nieco komplikuje się, gdy zgubisz więcej dokumentów. Jeżeli nie masz przy sobie także dowodu osobistego, do polskiego konsulta musisz udać się z osobą, która potwierdzi Twoją tożsamość i przedstawi swój dowód osobisty. Jeśli w np. w zagubionym portfelu oprócz paszportu były karty bankowe, od razu skorzystaj z możliwości zastrzegania kart, więcej na Zastrzegam.pl.

Po powrocie do kraju możesz powiadomić o wszystkim ponownie policję. Następnie zgłoś się do organu, który wydaje odpowiedni dokument i złóż wniosek o wydanie wtórnika utraconego paszportu, dowodu osobistego lub prawa jazdy. Pamiętaj, że powyższe porady to konieczność. Zawsze lepiej jest zadbać o swój bagaż i dokładnie pilnować dokumentów, portfeli, torebek. Noś je wszystkie zawsze przy sobie i staraj się nie odkładać ich, gdy jesteś w restauracji, pubie, w środkach komunikacji itd. A teraz przedstawiamy podróżowanie z tej milszej strony: wypoczynku i peeeełnej swobody! Zapoznaj się z najnowszymi promocjami na wakacje - z pewnością odłożysz zmartwienia na bok ;-)

Źródło głównego zdjęcia: selfhelpfitness.com

Polub nas naFacebookui bądź na bieżąco z najlepszymi promocjami

facebook.com/GdziePromocja

close