logo

Świąteczne promocje – czy na pewno są korzystne dla naszego portfela?

12lis 2013

Kategoria: Porady i analizy | Autor: Marysia Junak

0

Już dosłownie za kilka dni w sklepach będziemy mogli usłyszeć kolędy, zaś w radiu będą odtwarzane takie nieśmiertelne przeboje jak chociażby „Last Christmas” zespołu Wham.

Taka atmosfera ma nas skłonić ku temu, by zrobić jak najwięcej zakupów w promocji, ale czy rzeczywiście świąteczne promocje, zawsze są dla nas korzystne?

Świąteczne okazje

Bardzo często, gdy widzimy napis promocja i dużą cenę przekreśloną na mniejszą wydaje nam się, że bardzo dobrze trafiliśmy – w końcu uda nam się kupić w atrakcyjnej cenie wymarzony sprzęt kuchenny czy dobrej jakości telewizor, ewentualnie inny sprzęt RTV. Nie sprawdzamy wówczas cen w innych sklepach, bo przecież taka okazja może się więcej nie powtórzyć. I właśnie na to liczą sprzedawcy, bo jak się okazuje często ceny promocyjne wcale nie są tak atrakcyjne jak to się wydaje na pierwszy rzut oka.

Częstą praktyką jest podwyższanie cen przed samymi świętami i powrót w „promocji” do starej ceny. Niektóre sklepy nie zmieniają cen, a jedynie wpisują wyższą, by sprawić wrażenie, że towar jest tańszy.

Jak sklepy próbują nas nakłonić do zakupów?

Przed świętami w sklepach tworzona jest miła atmosfera – z głośników leci muzyka, jaką wszyscy kojarzymy z tym wyjątkowym okresem, zaś pomiędzy półkami jest rozpylany zapach przywodzący na myśl największe świąteczne rarytasy. Tak omamieni niejednokrotnie nie zwrócimy uwagi czy tak naprawdę towar jest w atrakcyjnej cenie czy nie. Często wystarczy nam, że przy towarze widnieje napis promocja lub 3 w cenie 1, albo że coś dostaniemy gratis. Później okazuje się, że nie był to gratis, gdyż cena była manipulowana.

Często też przed świętami w ramach promocji jesteśmy informowani, że nie możemy zwrócić towaru, jednak nie jest to prawdą. Zanim udamy się do sklepów warto sprawdzić ceny w Internecie i w sieciach konkurencyjnych, gdyż przy naprawdę drogich prezentach mogą się one różnić nawet o kilkaset złotych. O ile przebijane są ceny w czasie świątecznych promocji sprawdziła między innymi fundacja broniąca praw konsumenta Pro-Test. Okazało się, że przedmioty nieobjęte promocją, były często tańsze od tych, na które był udzielany rabat w innym sklepie.

Polub nas naFacebookui bądź na bieżąco z najlepszymi promocjami

facebook.com/GdziePromocja

close