logo

Sprawdzowne sposoby na jet lag - część I

22kwi 2016

Kategoria: Turystyka | Autor: Luiza Sadowska

0

Macie długą podróż i wiecie, że nie tylko to jest ta męcząca część, ale również nadchodzący po niej jet lag? Sprawdźcie, jak temu zapobiec lub zniwelować złe samopoczucie.

Właśnie przylecieliście na inny kontynent, pogoda jest zachwycająca, słońce świeci, wszyscy czują wakacyjną atmosferę, a Wy jesteście znużeni i bez energii, jakbyście nie spali od kilku nocy? Jet lag to uciążliwy problem dla podróżnych, szczególnie, gdy odbywamy podróż na długiej trasie. Nasz organizm jeszcze nie przestawił się na nowy tryb dnia i wciąż czuje, jakby właśnie trwał środek nocy. Co zrobić, aby nie zmarnować sobie wakacyjnych dni?

Jet lag - skąd się bierze?

Zmieniając strefy czasowe przesuwamy rytm naszego dnia i nocy. Praca organizmu człowieka opiera się na rytmie 24 godzin. W zależności od tego, jaką mamy porę, zmienia się częstotliwość bicia serca, ciśnienie krwi, rozluśnienie mięśni itp. Podczas, gdy nagle zostajemy wybici z tego rytmu, nasz organizm nie wie, jak się przystosoawć, bo dla niego wciąż jesteśmy w wygodnym łóżku - jeśli właśnie trwa noc w miejscu, w którym mamy dom.

Zastanawiacie się, jak sobie z nim poradzić?

Najprostsze czynności, jakie mogą Wam pomóc już w trakcie podróży to przestawienie zegarka na czas obowiązujący w miejscu, do którego lecicie - będziemy mogli łatwiej się przyzwyczaić do nowego rytmu. Gdy już dolecimy na miejsce, nie powinniśmy się kłaść od razu spać (o ile nie trwa właśnie noc) tylko poczekać z tym aż do wieczora. Powinniśmy spróbować też dostosować swój czas spożywania posiłków do godzin panujących w nowym miejscu - jeśli przylecieście akurat na lunch lub kolację, to tym lepiej! :)

Tak naprawdę kluczowa jest pierwsza noc po przylocie - postarajcie się jak najlepiej wyspać oraz unikać środków nasennych lub melatoniny. Zamiast tego spróbujcie spędzać jak najwięcej czasu na powietrzu, promienie słoneczne szybko pomogą Wam się przestawić na rytm dnia panujący w nowym miejscu.

Więcej o jet lagu i o tym, jak sobie z nim radzić w zależności, czy lecicie na Wschód czy na Zachód, przeczytacie w kolejnym wpisie.

To dokąd lecicie?

Polub nas naFacebookui bądź na bieżąco z najlepszymi promocjami

facebook.com/GdziePromocja

close