logo

Sprawdzamy AliExpress - gigantyczny sklep wysyłkowy z Chin

09lut 2015

Kategoria: Porady i analizy | Autor: Luiza Sadowska

3

Portale zakupowe nie są niczym nowym, cieszą się ogromną popularnością i powstają w szalenie szybkim tempie. Przykładem świeżego (w Europie) giganta jest chiński serwis Aliexpress.com, gdzie ceny w porównaniu do tych obowiązujących w Polsce są niższe nawet o 80%, a przesyłka często jest darmowa.

W porównaniu z innymi sklepami wysyłkowymi Aliexpress to ocean w którym można dryfować bez końca. Dlatego też podpowiemy Wam, jak szybko i sprawnie dokonać wymarzonego zakupu. Często cena jest niższa niż u europejskich odpowiedników, a dostawa darmowa. Jednakże należy zwrocić uwagę na sprzedawcę i komentarze, aby po (zazwyczaj) kilku tygodniach oczekiwania, nie przyszło jedynie wielkie rozczarowanie.

Jak to ugryźć?

Wydawać by się mogło, że cała strona spowita będzie chińskimi znakami, tak jak w przypadku innej sieci  Taobao.com, nastawionej głównie na rynek chiński, w makroperspektywie - azjatycki.
Tutaj wielkie brawa dla twórców Aliexpress - strona dostępna jest  w wielu językach.


Oprócz języka można wybrać walutę (niestety nie ma jeszcze PLN) i miejsce docelowe wysyłki. W zależności od sprzedawcy i kraju - wysyłki mogą być darmowe (w zwykłej opcji) albo płatne (kurier). To czy wysylka (shipping) jest darmowa zależy tylko i wyłącznie od dobrej woli sprzedawcy.

Rejestracja

Jeżeli chcemy dokonać zakupu, koniecznie musimy się zarejestrować w serwisie. Jest to prostsze niż zakładanie konta społecznościowego :)


Możemy też połączyć konto z Facebookiem - kilka sekund i gotowe.

Zakupy, zakupy, zakupy

Po wejściu na stronę główną, wyborze odpowiedniego języka i miejsca dostawy widać wiele różnych kategorii. W lewym bocznym menu możemy szukać przez selekcję grupy (np. Elektronika - Laptopy etc), bądź też przez wpisanie interesującej nas rzeczy w okienku wyszukiwarki. Oprócz tego serwis często publikuje na stronie głównej (widocznej poniżej) to, co w tym tygodniu jest przecenione wraz ze specjalnymi okazjami - np. -30% na artykuły dotyczące bezpiecznego podróżowania samochodem, specjalne oferty damskich torebek, bestsellery z każdej kategorii i wiele innych.
Zakupy krok po kroku

1. Wybierz interesującą Cię kategorię/produkt.
Aby zobrazować cały przebieg transakcji wybraliśmy przykładowy produkt z działu A Personal Touch, czyli modne ciuszki. Naszym zakupem marzeń jest czarny postrzępiony kardigan.

2. Przejrzyj zdjęcia, opis przedmiotu
(w serwisie znajduje się poniżej tego co widać na screenie) i przede wszystkim sprawdź Feedback! Jest to małe okienko na dole powyższego zdjęcia, które dużo mówi o sprzedającym. Warto również przejrzeć oceny i komentarze jakie nasz kontrahent otrzymał wcześniej.

3. Upewnij się, czy shipping (dostawa) jest darmowy. Możesz to zrobić po kliknięciu na ikonkę obok Feedbacku, albo zaraz pod rozmiarami wybranego produktu.

4. Po sprawdzeniu sprzedawcy i wybraniu wszystkich parametrów (rozmair, kolor, ilość, dostawa) kliknij Buy Now - jeżeli jesteś zdecydowany. Add to card jeżeli chcesz zapisać ten przedmiot w swoim koszyku. Możesz również stworzyć własną Wish listę, na której są gromadzone produkty (po kliknięciu Add to wish list), dzięki czemu dostaniesz powiadomienia o pojawiających się promocjach i zniżkach na wybrane przez Ciebie produkty.

5. Jeżeli jednak klikniesz w Buy Now strona przekieruje Cię do formularza adresowego wysyłki. Nie masz się czego bać, sprawdziliśmy to i do tej pory nikt  nie przyslał nam tradycyjnego pocztowego spamu :)

6. Po wpisaniu wszystkich danych kolejną czynnością jest zapłacenie za przesyłkę. Jest to dobrze przemyślane, aby obie strony nie bały się jakiegokolwiek oszustwa ze swojej strony.

Płatność

Działa to tak: wybierasz metodę płatności (np. Karta debetowa Visa) i przesyłasz swoje pieniądze.
Czekasz na zaksięgowanie płatności (teoretycznie może trwać to do 3 dni, ale zazwyczaj po kilku minutach dostajesz maila potwierdzającego, że pieniądze wplynęły) i na maila o shippingu.
Pieniądze nie trafiają bezpośrednio do sprzedawcy, ale są w pewnym sensie zamrożone przez serwis, co ma ułatwić rozstrzyganie sporów - o ile zajdzie taka potrzeba.

Wysyłka

Kiedy sprzedawca wyśle przesyłkę, dostaniesz informację o trackingu i możesz ją śledzić. Zazwyczaj czas oczekiwania jest zaznaczony przez sprzedawcę, jednak czasem zdarzają się miłe niespodzianki i zamiast po miesiącu Twoje wymarzone buty będą w tydzień.
Pamiętaj, że wybierając free shipping godzisz się na dłuższy czas dostawy.W swoim panelu możesz sprawdzić status przesyłki, jak również zarządzać swoimi płatnościami, czy sprawdzić wiadomości od sprzedawców.
Po otrzymaniu swojego zamówienia ważne jest aby to potwierdzić klikając na Confirm Goods Received w tym samym panelu.

Jeżeli towar jest zły

W przypadku kiedy towar nie dotarł na czas, przyszedł zepsuty, albo dostałeś zupelnie coś innego niż zamawiałeś, powinieneś użyć opcji Open Dispute i opisać swój problem. Zazwyczaj w przypadku uzasadnionego problemu dostaniesz zwrot pieniędzy. (Sprawdzone, naprawdę oddają z powrotem)

Teraz wystarczy tylko usiąść wygodnie i przewertować setki stron z atrakcyjnymi ofertami :)

Cło, VAT, przetrzymanie towaru

Opłaty związane z imporetm są zależne od towaru oraz jego wartości. Nie zawsze będziemy zmuszeni do tych dodatkowych opłat.
Wszelkie informacje na ten temat są podane przez youtubowego Doradcę Jarka, który w klarowny sposób tłumaczy wszelkie zawilości związane z naszymi zakupami z Aliexpress.
Cytując Doradcę Jarka, w krótkich punktach postaramy się wytłumaczyć, na czym to polega.

1. Cło i VAT

Towar do 45 euro - zwolnienie z cła, prawdopodobnie również z VATu.
Towar do 150 euro - szansa na zwolnienie z cła.

Jeżeli będziemy musieli zapłacić cło, należy pamiętać, gdzie można sprawdzić stawki - np. na TARIC

Jaka powinna być przesyłka, aby ominąć cło i VAT?
Powinna zostac wysłana jako tzw. commercial gift. Pownna być oznaczona jako prezent lub próbka z niewielka ilością towaru z paczce, dodatkowo bez informacji o sprzedaży wysyłkowej.
W taki też sposób większość paczek jest wysyłana ;)

2. Towar podrabiany

Jeżeli towar jest oryginalny i nie spełnia warunków opisanych w akapicie powyżej, to urząd celny prawdopodobnie nałoży cło i VAT, a towar będzie nasz.

Jeżeli zaś towar jest podrabiany - Chińczycy oficjalnie nie mogą sprzedawać podróbek na stronie Aliexpress i logo takich produktów jest zamazane! Takich aukcji najlepiej się wystrzegać.
W przypadku kiedy urząd celny zarzuci nam kupno towaru nieoryginalnego, naruszającego prawa własności intelektualnej i widnieje na nich podrobiony znak towarowy, możemy albo zawrzeć ugodę z daną marką (podrobioną) albo skierować sprawę do sądu i dochodzić swojej niewinności i niewiedzy - podstawą może być screen z aukcji. Takie sytuacje są rzadkie w kupnie detalicznym. Zawsze możesz spróbować zwrócić towar do sprzedawcy i odzyskać swoje pieniądze. (Sprawdzone, działa.)
Oprócz tego wystarczy zdrowy rozsądek, bo kto uwierzyłby, że np. torebka Michaela Korsa może kosztować 10 euro? ;)

Mamy nadzieję, że nasz artykuł rozwiał wszystkie możliwe wątpliwości co do zakupów na AliExpress i przynajmniej część z Was skorzysta z naszych rad. Wszystkim, którzy są zainteresowani zakupami na tej platformie, polecamy sprawdzić aktualne akcje promocyjne:

Polub nas naFacebookui bądź na bieżąco z najlepszymi promocjami

facebook.com/GdziePromocja

close