logo

Sposoby na jet lag - część II

25kwi 2016

Kategoria: Turystyka | Autor: Luiza Sadowska

0

Planujecie daleką podróż? Przygotujcie się na jetlag, który dopada nawet najbardziej doświadczonych podróżników. Są jednak metody na zminimalizowanie naszego złego samopoczucia po przekroczeniu kilku stref czasowych.

Jetlag, czyli zmęczenie spowodowane różnicą czasu, to wyjątkowo nieprzyjemna sprawa. Dotyczy podróży w kierunku równoleżnikowym (czyli wschód-zachód i w drugą stronę) - w zależności od tego, jak wiele stref czasowych przekroczymy, tym cięższe i bardziej nieprzyjemne mogą być objawy zespołu nagłej zmiany strefy czasowej. Więcej o tym, czym jest jetlag i jak radzić sobie z nim przed podróżą oraz w trakcie, przeczytacie w części pierwszej tego artykułu.

Jetlag w zależności od kierunku

Walczyć z jetlagiem możemy na różne sposoby i wiele zależy od tego, w którym kierunku mamy lot. Jeśli wybieramy się na Zachód, to powinniśmy jeszcze przed podróżą postarać się chodzić nieco później spać, aby powoli przyzwyczajać się do innego rytmu dnia. Podczas lotu ważne jest to, aby raczej nie zasypiać, ponieważ rozreguluje nasz organizm i po przylocie nie będziemy się czuć najlepiej. Jak już dotrzeć do kraju docelowego, spróbuj przezwyciężyć zmęczenie i położyć się spać dopiero po zachodzie słońca.

Jeśli lecicie na Wschód, to spróbuj już tydzień przed podróżą kłaść się spać wcześniej niż zazwyczaj, aby dostosować się do panującej pory dnia w miejscu do którego się wybierasz. Oprócz tego spróbuj się zdrzemnąć podczas lotu. Postarajcie się nie brać tabletek nasennych, ale spróbować kilka ćwiczeń odprężających, które pomogą Wam zasnąć. Zawsze możecie poprosić stewardessę o opaskę na oczy, jeśli przeszkadza Wam światło - na dłuższych trasach są one oferowane pasażerom.

Bardzo ważne jest to, aby nie pić alkoholu na pokładzie samolotu. Po pierwsze odwadnia, a po drugie tak naprawdę sen po alkoholu jest niestabilny i płytki, przez co będziemy jeszcze bardziej zmęczeni. Chyba nie chcecie mierzyć się następnego dnia z jetlagiem i kacem w jednym!

Czy wiecie już, dokąd chcielibyście polecieć?

Polub nas naFacebookui bądź na bieżąco z najlepszymi promocjami

facebook.com/GdziePromocja

close