logo

Smartshopping – nowa jakość zakupów

18paź 2013

Kategoria: Porady i analizy | Autor: Marysia Junak

0

Robiąc zakupy coraz większą wagę przykładamy do tego, co kupujemy, ale i staramy się kupić towar dobrej jakości nie przepłacając za niego.

Szukamy okazji w Internecie, na portalach informujących o rozlicznych promocjach, wykorzystujemy kupony rabatowe i korzystamy z promocji jakie organizuje np. nasz bank, czy ulubiony sklep. Niewiele osób wie, ale takie zjawisko nazywane jest fachowo smartshopingiem i wyznacza nowe trendy wśród konsumentów.

Czym właściwie jest smartshopping?

Najogólniej rzecz ujmując smarshopping to ekonomoczne kupowanie – przedmiotów o jak najwyższej jakości w najlepszej dla nas cenie. Pomimo tego, że zasada ta jest bardzo prosta, nie wielu z nas zawsze się do niej stosuje, gdyż nadal bardzo często robimy zakupy pod wpływem chwili. Jednakże jak się okazuje Polacy robią inteligentne zakupy o wiele lepiej niż nasi zachodni i południowi sąsiedzi – jak wykazują badania przeprowadzone na zlecenie VISA, mimo tego, że smartshopping tak naprawdę dopiero „raczkuje” w naszym kraju to jesteśmy w nim lepsi aniżeli Niemcy czy Czesi.

Przytaczając wypowiedź Daniela Szewieczka (dyrektora Departamentu Oszczędności ING Banku Śląskiego) smartshoppera można określić jako osobę, jaka potrafi docenić jakość kupowanych przez siebie produktów, ale jednocześnie ceni swój czas i umie w racjonalny sposób gospodarować posiadanymi przez siebie pieniędzy. Osobą taką nie możemy jednak nazwać bezwiednie błądzącego między sklepowymi półkami „łowcy okazji”.

Jak robić inteligentne zakupy?

Oczywiście największym sprzymierzeńcem w robieniu inteligentnych zakupów jest Internet. To właśnie w siedzi można znaleźć między innymi narzędzia do porównywania cen towarów umieszczonych na różnych stronach internetowych. Bardzo często też przedmioty można kupić okazyjnie poprzez serwisy aukcyjne.

Coraz popularniejsze stają się również portale, które umożliwiają zakupy grupowe oraz informują o rozlicznych promocjach, z których można skorzystać zarówno kupując w sieci, ale i w sklepach stacjonarnych, lokalach gastronomicznych czy zamawiając konkretną usługę. Pomocne mogą okazać się także aplikacje na smartfony, które pozwalają sprawdzić ceny towarów w różnych sklepach w jednym mieście, gdyż jak się okazuje mogą one się wahać nawet o 10-15%.

Polub nas naFacebookui bądź na bieżąco z najlepszymi promocjami

facebook.com/GdziePromocja

close