logo

Rogale świętomarcińskie - gdzie i jaka cena? Sprawdź!

06lis 2018

Kategoria: Promocje | Autor: Marta Wacław

0

Oscypki w górach, cebularz na Lubelszczyźnie, a w Wielkopolsce rogale świętomarcińskie, którymi zajadamy się podczas obchodów imienin ulicy Święty Marcin w Poznaniu. Mimo że specjał ten jest typowy dla stolicy Wielkopolski, dostaniecie go w całej Polsce. Sprawdziliśmy, w jakich sklepach kupicie rogale świętomarcińskie w dobrej cenie!

Reklama

Obchody imienin ulicy Święty Marcin w Poznaniu

Dla Poznaniaków 11 listopada to przede wszystkim Święto Niepodległości, ale w tym dniu, na jednej z głównych ulic Poznania, obchodzone są także imieniny Świętego Marcina. Już od wielu lat z tej okazji na ulicy Święty Marcin organizowany jest festyn oraz liczne atrakcje, w których mogą wziąć udział mieszkańcy Poznania i wszyscy przyjezdni, a spod kościoła pod wezwaniem Św. Marcina wyrusza kolorowy korowód, który przechodzi właśnie tą ulicą aż pod Zamek Cesarski.

Obchody imienin ulicy Święty Marcin w Poznaniu 2017Źródło: http://www.poznan.travel/pl

Tam czeka na wszystkich program artystyczny, koncerty i pokaz sztucznych ogni. Co będzie się działo w tym roku na scenie przed Zamkiem w Poznaniu?

  • 10.30-13.00 warsztaty dla całych rodzin
  • 11.00-21.00 kiermasz rogala
  • 12.00-20.00 pokaz filmów o dawnym Poznaniu -Sala Wielka
  • 13.30 korowód od MTP do Pl. A. Mickiewicza
  • 14.00 przekazanie kluczy do miasta z udziałem Prezydenta Miasta Poznania
  • 14.15 koncert Koło Jana
  • 14.30 koncert Bubliczki
  • 15.00-18.00 warsztaty z budowania Demonstronu dla młodzieży i dorosłych
  • 20.00 koncert Lao Che
  • 21.30 pokaz laserowy

Obchody imienin ulicy Święty Marcin nie mogą obejść się bez rogali świętomarcińskich, które w tym dniu są wielkim przysmakiem.

Rogale świętomarcińskie - skąd ta tradycja?

Krótka historia

Rogale świętomarcińskie 2017Źródło: http://www.rogalemarcinskie.pl

Tradycja wypieku rogali świętomarcińskich w Poznaniu sięga aż 1891 roku. Ówczasny proboszcz poznańskiej parafii pod wezwaniem Św. Marcina poprosił wiernych, aby poszli śladami patrona i zrobili coś dla biednych. Jeden z cukierników upiekł rogale, które przyniósł pod kościoł i obdarowywał nimi wiernych, żeby ci mogli najeść się do syta. Z każdym kolejnym rokiem dołączali do niego kolejni cukiernicy, którzy wypiekali rogale i rozdawali je biednym. Tradycja ta przetrwała aż po dziś dzień, a każdego roku Poznaniacy i nie tylko, zjadają kilkaset ton rogali na 11 listopada.

Receptura

Tradycyjne rogale świętomarcińskie przygotowywane z okazji Dnia Świętego Marcina wypiekane są na kształt podkowy. W środku znajdziecie nadzienie z białego maku, a na wierzchu są one posypane orzechami. To naprawdę unikalny smak, który kojarzy się nieco ze Świętami Bożego Narodzenia. Oryginalne rogale świętomarcińskie mogą piec wyłącznie certyfikowane cukiernie, z których później przysmak ten jest rozprowadzany także do innych sklepów. Jeden rogal może ważyć nawet 250 g i ma nawet 1200 kalorii! Ale skoro możemy zajadać się pączkami w Tłusty Czwartek, ten jeden raz w roku nic nam się nie stanie, kiedy pozwolimy sobie na odrobinę szaleństwa :-) A gdzie kupicie rogale świętomarcińskie w dobrej cenie?

Ile kosztują rogale świętomarcińskie?

Ile średnio trzeba wydać za certyfikowanego rogala świętomarcińskiego w cukierni? Patrząc na jedną z wiodących marek zajmującą się wyrobem oryginalnych rogali na Św. Marcina, jest to koszt ok. 9 zł za jedną sztukę:

Rogale świętomarcińskie 2017

A ile za rogale zapłacicie w supermarketach? Przygotowaliśmy dla Was zestawienie cen rogali świętomarcińskich w znanych sklepach.

Rogale świętomarcińskie - zestawienie cen w supermarketach

Rogale świętomarcińskie porównanie cen 2018Źródło: Lidl
 

Jeżeli nie jesteście mieszkańcami Poznania lub Wielkopolski, ale nie możecie oprzeć się pokusie skosztowania rogala świętomarcińskiego, możecie go kupić nie tylko w cukierniach, ale także w supermarketach. Sprawdziliśmy dla Was, ile zapłacicie za nie w poszczególnyych sklepach.

Sklep Cena Waga Produkt certyfikowany
Tesco 3,79 zł 140g brak informacji
Lidl 3,74 zł (przy zakupie 4 szt.) 200g brak informacji
Auchan 3,79 zł 150g brak informacji
Intermarche 2,69 zł 100g tak
Piotr i Paweł 3,29 zł 100g tak
Carrefour 3,99 zł 140g brak informacji
Biedronka 4,49 zł (przy zakupie 2 szt.) 170g tak

Dlaczego rogale świętomarcińskie w supermarketach są takie tanie? Kluczem do odpowiedzi na to pytanie jest waga. Rogale sprzedawane w cukierniach ważą ok. 250g, czyli nawet 100g więcej, niż te sprzedawane w supermarketach. W Lidlu i Biedronce wpływ na cenę ma także ilość zakupionych sztuk. Być może jeszcze przed samym weekendem wybrane supermarkety obniżą ceny lub wprowadzą dodatkowe promocje przy zakupie określonej ilości sztuk - na pewno Was o tym poinformujemy! :-)

A czy wszystkie rogale z supermarketów są oryginalne i posiadają certyfikaty? Teoretycznie, jeżeli sklep używa nazwy "świętomarciński" lub "marciński", musi posiadać odpowiednie pozwolenie. Ufamy więc, że w przypadku supermarketów, które sprzedają rogale właśnie jako świętomarcińskie, są to tradycyjne wypieki. Warto jednak dopytać o to przy kasie.

Jeszcze więcej promocji na pyszności

Już niedługo rozpocznie się Adwent. Zapewne wielu z Was w tym czasie zrezygnuje z jedzenia słodyczy. Zanim jednak przejdziemy do czasu oczekiwania na Boże Narodzenie, sprawdźcie promocje na słodycze i inne łakocie, póki jeszcze możecie! :-)

Polub nas naFacebookui bądź na bieżąco z najlepszymi promocjami

facebook.com/GdziePromocja

close