logo

Rogale świętomarcińskie - gdzie i jaka cena? Sprawdź!

09lis 2017

Kategoria: Promocje | Autor: Marta Wacław

0

Oscypki w górach, cebularz na Lubelszczyźnie, a w Wielkopolsce rogale świętomarcińskie, którymi zajadamy się podczas obchodów imienin ulicy Święty Marcin w Poznaniu. Mimo że specjał ten jest typowy dla stolicy Wielkopolski, dostaniecie go w całej Polsce. Sprawdziliśmy, w jakich sklepach kupicie rogale świętomarcińskie w dobrej cenie!

Reklama

Obchody imienin ulicy Święty Marcin w Poznaniu

Dla Poznaniaków 11 listopada to przede wszystkim Święto Niepodległości, ale w tym dniu, na jednej z głównych ulic Poznania, obchodzone są także imieniny Świętego Marcina. Już od wielu lat z tej okazji na ulicy Święty Marcin organizowany jest festyn oraz liczne atrakcje, w których mogą wziąć udział mieszkańcy Poznania i wszyscy przyjezdni, a spod kościoła pod wezwaniem Św. Marcina wyrusza kolorowy korowód, który przechodzi właśnie tą ulicą aż pod Zamek Cesarski.

Obchody imienin ulicy Święty Marcin w Poznaniu 2017Źródło: http://www.poznan.travel/pl

Tam czeka na wszystkich program artystyczny, koncerty i pokaz sztucznych ogni. Co będzie się działo w tym roku na scenie przed Zamkiem w Poznaniu?

  • około godz. 14:00 - przekazanie kluczy do miasta z udziałem Prezydenta Miasta Poznania
  • około godz. 14:15 - koncert zespołu Dikanda
  • godz. 18:00 - koncert zespołu Orkiestra Prowincjonalna
  • godz. 19:30 - koncert zespołu Raz Dwa Trzy
  • godz. 21:30 - pokaz sztucznych ogni

Obchody imienin ulicy Święty Marcin nie mogą obejść się bez rogali świętomarcińskich, które w tym dniu są wielkim przysmakiem.

Rogale świętomarcińskie - skąd ta tradycja?

Krótka historia

Rogale świętomarcińskie 2017Źródło: http://www.rogalemarcinskie.pl

Tradycja wypieku rogali świętomarcińskich w Poznaniu sięga aż 1891 roku. Ówczasny proboszcz poznańskiej parafii pod wezwaniem Św. Marcina poprosił wiernych, aby poszli śladami patrona i zrobili coś dla biednych. Jeden z cukierników upiekł rogale, które przyniósł pod kościoł i obdarowywał nimi wiernych, żeby ci mogli najeść się do syta. Z każdym kolejnym rokiem dołączali do niego kolejni cukiernicy, którzy wypiekali rogale i rozdawali je biednym. Tradycja ta przetrwała aż po dziś dzień, a każdego roku Poznaniacy i nie tylko, zjadają kilkaset ton rogali na 11 listopada.

Receptura

Tradycyjne rogale świętomarcińskie przygotowywane z okazji Dnia Świętego Marcina wypiekane są na kształt podkowy. W środku znajdziecie nadzienie z białego maku, a na wierzchu są one posypane orzechami. To naprawdę unikalny smak, który kojarzy się nieco ze Świętami Bożego Narodzenia. Oryginalne rogale świętomarcińskie mogą piec wyłącznie certyfikowane cukiernie, z których później przysmak ten jest rozprowadzany także do innych sklepów. Jeden rogal może ważyć nawet 250 g i ma nawet 1200 kalorii! Ale skoro możemy zajadać się pączkami w Tłusty Czwartek, ten jeden raz w roku nic nam się nie stanie, kiedy pozwolimy sobie na odrobinę szaleństwa :-) A gdzie kupicie rogale świętomarcińskie w dobrej cenie?

Ile kosztują rogale świętomarcińskie?

Ile średnio trzeba wydać za certyfikowanego rogala świętomarcińskiego w cukierni? Patrząc na jedną z wiodących marek zajmującą się wyrobem oryginalnych rogali na Św. Marcina, jest to koszt ok. 9 zł za jedną sztukę:

Rogale świętomarcińskie 2017

A ile za rogale zapłacicie w supermarketach? Przygotowaliśmy dla Was zestawienie cen rogali świętomarcińskich w znanych sklepach.

Rogale świętomarcińskie - zestawienie cen w supermarketach

Rogale świętomarcińskie 2017

Jeżeli nie jesteście mieszkańcami Poznania lub Wielkopolski, ale nie możecie oprzeć się pokusie skosztowania rogala świętomarcińskiego, możecie go kupić nie tylko w cukierniach, ale także w supermarketach. Sprawdziliśmy dla Was, ile zapłacicie za nie w poszczególnyych sklepach.

Sklep Cena Waga Produkt certyfikowany
Biedronka 3,49 zł (przy zakupie 3 szt.) 170g tak
Tesco 3,49 zł 140g brak informacji
Lidl 3,74 zł (przy zakupie 4 szt.) 200g tak
Auchan 3,99 zł 150g brak informacji
Kaufland 4,49 zł 200g brak informacji
Intermarche 6,50 zł 180g tak
Piotr i Paweł 7,99 zł - tak

Dlaczego rogale świętomarcińskie w supermarketach są takie tanie? Kluczem do odpowiedzi na to pytanie jest waga. Rogale sprzedawane w cukierniach ważą ok. 250g, czyli nawet 100g więcej, niż te sprzedawane w supermarketach. W Lidlu i Biedronce wpływ na cenę ma także ilość zakupionych sztuk.

A czy wszystkie rogale z supermarketów są oryginalne i posiadają certyfikaty? Teoretycznie, jeżeli sklep używa nazwy "świętomarciński" lub "marciński", musi posiadać odpowiednie pozwolenie. Ufamy więc, że w przypadku supermarketów, które sprzedają rogale właśnie jako świętomarcińskie, są to tradycyjne wypieki. Warto jednak dopytać o to przy kasie.

Jeszcze więcej promocji na pyszności

Już niedługo rozpocznie się Adwent. Zapewne wielu z Was w tym czasie zrezygnuje z jedzenia słodyczy. Zanim jednak przejdziemy do czasu oczekiwania na Boże Narodzenie, sprawdźcie promocje na słodycze i inne łakocie, póki jeszcze możecie! :-)

Źródło zdjęcia głównego: http://static.wizaz.pl/

Polub nas naFacebookui bądź na bieżąco z najlepszymi promocjami

facebook.com/GdziePromocja

close