logo

Praga TOP 5 - co warto zwiedzić?

04lut 2016

Kategoria: Turystyka | Autor: Luiza Sadowska

0

Miasto przyciągające tłumy turystów o każdej porze roku, wabi nas magiczną atmosferą i wspaniałymi zabytkami. Co warto zwiedzić w Pradze?

Wybierając się do Pragi musimy być przygotowani na dobre czeskie piwo, smażony ser, wiele zabytków do obejrzenia i masę ludzi w centrum. Nie należy się zniechęcać sklepikami z pamiątkami oblegającymi wąskie ulice w samym sercu miasta, wycieczkami turystycznymi depczącymi nam po piętach, czy długimi kolejkami do muzeum. Praga jest tego warta!
To miasto idealne na weekendowy wyjazd, jak też na kilka dni w tygodniu. Szczególnie jeżeli chcemy się zagłębić w życie miasta, zamiast utartych ścieżek, powinnimy udać się na Žižkov.

Aby ułatwić planowanie wycieczki, wybraliśmy najciekawsze (niekoniecznie najpopularniejsze) atrakcje czeskiej stolicy.

TOP 5

1. Stare Miasto - to właśnie tam kierujemy swoje kroki zaraz po przyjechaniu do miasta. Praskie Stare Miasto ma wiele do zaoferowania, m.in.:

  • Ratusz Staromiejski, Pomink Jana Husa
  • Orloj - zegar, który trzeba zobaczyć ze względu na nietypowy sposób mierzenia czasu i jego historię (ponad 600 lat)
  • barokowy Kościół św. Mikołaja na Rynku (z największym żyrandolem w Czechach) i Kościół Matki Bożej przed Tynem oraz zaułek Ungels (Tyn)
  • Dom pod Kamiennym Dzwonem, Obecny Dum, Kubistyczny dom Pod Czarną Matką Bożą, Dom pod białym jednorożcem, Dom pod Minutą (mieszkał w nim przez jakiś czas Franz kafka)

2. Most Karola - zabytkowy most, którego budowa rozpoczęła się w 1357 roku, łączy Stare Miasto z dzielnicą Mala Strana pomiędzy którymi spokojnie płynie Wełtawa. Most zdobi 30 rzeźb wykonanych w barokowym stylu z XVII wieku. Przedstawiają one świętych, a ponoć jeżeli dotkniemy figury Jana Nepomucena - na pewno powrócimy do Pragi. Po obu stronach mostu znajdują się wieże obronne z których rozciąga się widok na okolicę. Wstęp na wieżę kosztuje 50 Kc.

3. Zamek Hradczany - zamek z IX wieku, niegdyś należący do czeskich królów. Leży na wzgórzu nad Wełtawą w praskiej dzielnicy Hradczany. Wstęp na dziedziniec i do katedry jest bezpłatny, ale pozostałe atrakcje jak galeria zamkowa, wystawy i obiekty zamku kosztują od 140 do 350 koron.

4. Dzielnica Žižkov - dla wszystkich spragnionych poznania prawdziwej Pragi, nie tej skoncentrowanej na turystach, chwile na Žižkovie mogą stać się jednym z ciekawszych przeżyć podczas wycieczki. Dzielnica biedaków, pijaków, artystów i emigrantów, swoisty Bronx w czeskich realiach. Pomimo bliskości do tętniącego życiem serca Pragi - centrum, do dziś dzielnica nazywana Wolną Republiką Žižkov. Prawdziwe czeskie lokale z piwem, czeskie żarty, czeska atmosfera.

 

5. Josefov - dzielnica żydowska w samym centrum miasta, nazywana często Żydowskim Miastem jest miejscem historycznym z licznymi zbiorami, które zostały zgromadzone z całej Europy Wschodniej. Hitler zajmując Pragę w '39 zdecydował aby ocalić Josefov jako "Egzotyczne Muzeum Wymarłej Rasy" i właśnie dlatego zbiory są tak bogate. W dzielnicy mieści się Stary Cmentarz Żydowski (bilet koszuje 50 Kc), ratusz, sześć synagog i Muzeum Żydowskie. Wstęp kosztuje 300 koron (ulgowy 200 Kc).

Praga jest miastem przesiąkniętym klimatem ze wspaniałymi zabytkami. W porównaniu do innych stolic Europy ceny są zdecydowanie przystępniejsze, a dla piwoszy jest rajem - piwo w restauracji kosztuje tyle co woda!

Jeżeli już zdecydowałeś się na wycieczkę do Pragi, ale jeszcze nie znalazłeś odpowiedniej oferty, to polecamy sprawdzić kilka promocyjnych wycieczek tutaj:

 

Polub nas naFacebookui bądź na bieżąco z najlepszymi promocjami

facebook.com/GdziePromocja

close