logo

Pomysły na oryginalne zdjęcia z wakacji

08kwi 2016

Kategoria: Turystyka | Autor: Jadwiga Dabińska

0

Wyjeżdżając na wakacje, chcemy przywieźć z nich pamiątki. Dobrym pomysłem są oczywiście zdjęcia. Zobacz czy wykonujesz je dobrze oraz sprawdź nasze pomysły na udane wakacyjne fotografie.

W dobie cyfrowych aparatów zrobienie zdjęcia jest o wiele łatwiejsze, niż było to za czasów analogów. Teraz możemy zrobić 10 zdjęć w tym samym ujęciu, kierując się przeświadczeniem, że któreś z nich na pewno wyjdzie. Jaką wartość ma obecnie fotografia, szczególnie na wakacjach? Czy naprawdę uważana jest za piękną pamiątkę, czy to tylko szybki oraz łatwy sposób na pochwalenie się na portalach społecznościowych miejscem urlopu? Szczerze wierzymy, że fotografia jednak nadal ma dużą wartość. Dlatego właśnie radzimy jak zrobić dobre, urlopowe zdjęcie.

Aparat na wakacje

Na początku musimy zastanowić się, jakim sprzętem będziemy robić zdjęcia. Czy to będzie dobra lustrzanka, zwykły cyfrowy aparat czy może telefon komórkowy? Lustrzanki zazwyczaj są ciężkie i zajmują dużo miejsca w torbie (bądź są zapakowane w osobne etui), małe cyfrówki są praktyczne i proste w obsłudze, a telefon, jak to telefon, mamy zawsze przy sobie.

Co zatem wybrać? Tak naprawdę nie ma obiektywnej rady, bo aparaty z lustrem robią naprawdę dobre pod względem jakości zdjęcia, ale mogą troszkę utrudniać zwiedzanie i podróżowanie. Fotograf często obawia się, żeby sprzęt się nie zniszczył, bo takie urządzenia do najtańszych nie należą. Trzeba uważać, żeby nie zamoczyć lustrzanki oraz należy chronić ją przed piaskiem (np. na plaży). Aparaty cyfrowe są wygodne w używaniu, można je schować do torby i nie przejmować się ich stanem. W zależności od modelu, nawet takim aparatem można wykonać dobre zdjęcie. Podobnie z aparatami wbudowanymi w smartfony. Właśnie do takich urządzeń zostały stworzone specjalne statywy/uchwyty - selfie stick, które obecnie podbijają światowy rynek. Bardzo tanio można je zakupić np. na Ali Express.

Udane zdjęcia urlopowe

Dla niektórych nie liczy się jakość zdjęcia, dobry kadr czy interesujące tło, a tylko to, że oni sami znajdują się na wykonanym zdjęciu. Oczywiście o gustach się nie dyskutuje, ale można czasem zastanowić się, czy nie warto zrobić sobie zdjęcia z wakacji w bardziej oryginalnej scenerii? ;-) Jak już wybierzesz ciekawe miejsce, skorzystaj z dwóch najważniejszych porad dotyczących robienia zdjęć:

1. Pamiętaj o kadrze

Prosta zasada: staraj się niczego nie ucinać, przede wszystkim głów, stóp, rąk i innych części ciała człowieka. Jeśli robisz zdjęcie krajobrazu i widnieje tam np. drzewo - również postaraj się pokazać je w całości. Kolejna ważna zasada obowiązująca również w kadrze: rób PROSTE zdjęcia - nie chodzi tutaj o prostotę, ale o rzeczywisty wygląd zdjęcia.

2. Zadbaj o światło

W wakacyjnych zdjęciach na szczęście nie trzeba za wiele kombinować ze światłem czy zakupywać dodatkowe lampy do aparatu. Naturalne światło to najlepsza pomoc dla fotografa. Jednak unikaj ostrego światła pojawiającego się w godzinach szczytu (mniej więcej od 12:00 do 15:00). Kiedy słońce jest trochę niżej, możesz bez problemu fotografować. W przypadku fotografowania wieczorem wspomóż się lampą.

Jeśli już opanowaleś te zasady, teraz możesz kombinować z oryginalnością zdjęcia:

Podwodny świat

Jeśli masz odpowiedni sprzęt do robienia zdjęć w wodzie, wykorzystaj go! Można także kupić specjalne etui do zabezpieczenia aparatów pod wodą, albo skorzystać z porady robienia zdjęć za pomocą...słoika :-) (ustawiasz samowyzwalacz, wkładasz aparat do słoika, zakręcasz, zanurzasz pod wodą i voila!)


W biegu

Planujesz przejażdżkę kolejką górską, chcesz wziąć udział w spływie kajakowym, albo nawet wskoczyć do wody i chcesz w tym czasie zrobić sobie zdjęcie - zrób je! Nie musi to być autoportret, ktoś może wykonać Ci zdjęcie ;-) Efekt będzie nie tylko oryginalny, ale także śmieszny. W pierwszej kolejności zadbaj jednak o swoje bezpieczeństwo oraz o odpowiednie zabezpieczenie sprzętu.

Zwierzaki

Planujesz odwiedzić zoo, albo akurat natknąłeś się na zwierzęta? Zrób sobie z nimi zdjęcie! Ponownie zadbaj o swoje bezpieczeństwo i nie przestrasz tych zwierząt.

Oryginalne, prawda? Jesteśmy pewni, że macie jeszcze wiele pomysłów na udane zdjęcia z wakacji. Chętnych zapraszamy do podzielenia się nimi z nami! Jedno jest pewne - unikajcie przede wszystkim takich zdjęć! ;-)

(źródło: fotoradary.net)

Gdzie zatem wyjechać, żeby znaleźć ciekawe krajobrazy do fotografowania? Polecamy między innymi Europę, dodatkowo z atrakcyjnymi rabatami:

Polub nas naFacebookui bądź na bieżąco z najlepszymi promocjami

facebook.com/GdziePromocja

close