logo

Podróżowanie ze zwierzętami - praktyczne porady

02lip 2015

Kategoria: Turystyka | Autor: Jadwiga Dabińska

0

Dowiedz się dokąd można przewozić zwierzęta, jakie są koszty takiego transportu i na co trzeba zwrócić szczególną uwagę podczas podróży ze swoim pupilem.

Chcesz wyjechać na wakacje do innego miasta w Polsce bądź za granicę? Nie możesz rozstać się ze swoim pupilem bądź po prostu nie chcesz zostawiać pieska lub kotka pod opieką innych? Nie przejmuj się, zawsze możesz zabrać zwierzątko ze sobą. Sprawdź jednak co powinieneś zrobić podczas planowania podróży ze zwierzakiem.

Znakowanie

O ogólnych zasadach przemieszczania zwierząt towarzyszących po tetytorium EU możemy przeczytać tutaj. Jest to dokument obowiązujący od 1 stycznia 2012 roku i znajdują się w nim informacje o przewozach psów, kotów i fretek - muszą być one zidentyfikowane za pomocą mikroczipu. Do lipca 2011 akceptowalną formą znakowania pupila były tatuaże - ta forma identyfikacji jest nadal ważna, o ile Twoje zwierzątko było oznakowane czytelnym tatuażem przed 3 lipca 2011 r. Przy przewozach zwierząt z tatuażami trzeba mieć potwierdzenie tego, że oznakowanie tatuażem odbyło się przed w/w datą.

Szczepienie przed podróżą

Jeśli już we właściwy sposób oznaczysz swoje zwierzątko, musisz je także zaszczepić przeciwko wściekliźnie, przy czym data szczepienia nie może być wcześniejsza niż data wprowadzenia mikroczipu zwierzakowi. Samo szczepienie jest natomiast ważne po upływie 21 dni od jego dokonania (w przypadku pierwszego szczepenia wykonanego u pupila w wieku poniżej 3 miesięcy życia). Przy podróży z psami do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Finlandii i na Maltę, zwierzaka obowiązuje dodatkowo profilaktyka przeciwko tasiemcom specjalnym preparatem. Musi zostać ona przeprowadza w czasie nie dłuższym niż 120 godzin i nie którszym niż 24 godziny przed datą planowanego przyjazdu do tych państw.

Paszport zwierzaka

Trzecią, ważną sprawą do załatwienia, jest oczywiście paszport. Nie musimy jednak wybierać się do wojewody, żeby wyrobić zwierzakowi paszport ;) - całą sprawą zajmie się upoważniony lekarz weterynarii, który będzie musiał poświadczyć ważność szczepienia przeciw wściekliźnie. Tyle, jeśli chodzi o formalności. Przejdźmy do przyjemniejszych spraw.

(Źródło: Magazyn Świat)

Co zabrać w podróż ze zwierzakiem?

Przede wszystkim, musisz zapewnić swojemu pupilowi atrakcje! Zabierz zatem ulubione zabawki zwierzaka, dzięki którym nie będzie się nudził podczas wielogodzinnej podróży. To oczywiście nie najważniejsza kwestia, ale warto wziąć tę sugestię pod uwagę. Najważniejsza jest woda, która jest zwierzakom potrzebna nawet wtedy, gdy podróż jest krótka oraz nie ma upałów.

Dokąd można podróżować ze zwierzętami?

Kraje w Unii Europejskiej, do których można przyjechać ze zwierzątkiem: Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Portugalia, Ruminia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy i Wielka Brytania. To, że można odwiedzać te kraje ze zwierzętami nie oznacza jednak, że wszystko idzie gładko. Jednym z najczęstszych ograniczeń dotyczących wwozu zwierząt do danego kraju jest wiek pupila - musi on być mieć ukończone min. 3 miesiące. W Holandii nie ma takiego zakazu, po warunkiem, że właściciel złoży ustne oświadczenie, iż szczeniak nie miał kontaktu z dzikimi zwierzętami oraz nie był narażony na zakażenie wścieklizną. W Ruminii jest podobnie, z tym warunkiem, że zwierzę musi posiadać paszport lub towarzyszy im matka, od której w dalszym ciągu szczeniaki są zależne. Na Litwę, Maltę, do Wielkiej Brytanii oraz Niemiec zabronione jest przywożenie psów, których rasy są lub mogą być uznane za niebezpieczne (Pit Bull Terier, Bandog Mastiff, Dog Argentyński i inne).

Przewóz zwierząt

Każdy przewoźnik stosuje własne normy dotyczące transportu zwierząt - przy planowaniu podróży powinniśmy zatem sprawdzić warunki przewozu (zazwyczaj dostępne na stronie internetowej, jeśli nie ma - lepiej zadzwonić i się upewnić). PKP Intercity oferuje bezpłatny przewóz małych zwierząt domowych, o ile są one przewożone w odpowiednich pojemnikach/transporterach i nie są uciążliwe dla współpasażerów. Jeżeli np. pies jest większy i nie mieści się do transportera, bilet dla pupila kosztuje wtedy 15,20 zł. Polskie Linie Lotnicze LOT pobierają opłaty różniące się od siebie w zależności od wielkości zwierzaka, rodzaju lotu i miejsca pobytu pupila podczas lotu. Ceny oscylują w granicach 50-1200 złotych.

(Źródło: Experto24.pl)

Jeśli za nic nie zostawisz swojego pupila u znajomych czy rodziny i wolisz wydać więcej pieniędzy, byleby zabrać go ze sobą, pomożemy Ci w tym, oferując inne rozwiązania, na których można oszczędzić. Na przykład na noclegach za granicą.

Polub nas naFacebookui bądź na bieżąco z najlepszymi promocjami

facebook.com/GdziePromocja

close