logo

Podróże ze zwierzętami: samolot

16maj 2016

Kategoria: Turystyka | Autor: Anna Spychalska

0

Wybieracie się w podróż samolotem i chcecie wziąć ze sobą zwierzaka? Musicie pamiętać o szczegółowych wytycznych dla przewozu zwierząt samolotem - jakie są wymagania?

Coraz częściej podróżujemy, dalekie kraje zachęcają do odwiedzenia, przeprowadzki z jednego końca globu na drugi nikogo już nie zaskakują. Jeśli czeka nas podróż samolotem i chcemy zabrać ze sobą domowego pupila, musimy spełnić szereg wymogów, aby zadbać o jego bezpieczeństwo, jak też i innych pasażerów. Ogólne wymagania są określane przez IATA Live Animals Regulations (Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego), jednak każda z linii lotniczych może do tego uściślić np. maksymalną liczbę zwierząt na pokładzie lub dopuszczalną wielkość transportera na pokładzie. Warto zapytać o takie szczegóły przedstawiciela linii jeszcze zanim zarezerwujemy bilet.

Dokumenty i odpowiedni transporter

Przed wylotem upewnijcie się, jakie są regulacje dot. wwożenia zwierząt na teren danego państwa. Wystarczy zadzwonić do konsulatu - np. w Wielkiej Brytanii zwierzęta mogą podróżować wyłącznie jako przesyłka Cargo.

Ogólne wymagania:

  • książeczka szczepień (przeciwko wściekliźnie/nosówce) i zaświadczenie od weterynarza o stanie zdrowia zwierzęcia
  • loty na terenie UE: specjalny paszport wydawany przez weterynarza z informacjami o rasie, maści, płci, numere Microchipu lub tatuażu

Lot na pokładzie (małe zwierzęta):

Przez całą podróż zwierzęta (pies, kot, fretka) muszą być umieszczone w pojemnikach o określonych wymiarach i wadze nie większej niż 8kg. W zależności od linii lotniczych wielkość klatki jest różna, np. w LOT wynosi 55/40/20 cm.

Lot w luku bagażowym (większe zwierzęta):

Pojemnik musi spełniać wymogi IATA

  • odpowiednio duży, aby zwierzę mogło stanąć, obróć się i położyć
  • czysty, dobrze zamknięty, ale umożliwiać wentylację co najmniej z trzech stron
  • wyposażony w pojemnik z wodą i jedzeniem
  • nie może mieć doczepionych kółek, ani być całkowicie wykonany z siatek sgrzewanych lub siatki drucianej

Skoro już wiecie o czym pamiętać, to gdzie się wybieracie?

Polub nas naFacebookui bądź na bieżąco z najlepszymi promocjami

facebook.com/GdziePromocja

close