logo

Noc Muzeów 2014 - kultura za darmo. Zobacz atrakcje w dużych miastach:Kraków, Poznań, Warszawa i Wrocław

14maj 2014

Kategoria: Promocje | Autor: Anna Spychalska

0

Zniżki na kulturę? Dlaczego nie;) 17 maja po raz jedenasty odbędzie się Noc Muzeów, podczas której swoje wrota otworzą muzea, galerie i instytucje kultury. A to wszystko za darmo lub za symboliczną złotówkę. Przedstawiamy najciekawsze atrakcje, jakie przygotowano z tej okazji w największych polskich miastach.

Pierwsza Noc Muzeów została zorganizowana w Berlinie w 1997 roku. Impreza wzbudziła tak duże zainteresowanie, że w ślad za stolicą Niemiec poszły inne europejskie miasta: Paryż zorganizował Nuit Blanche, zaś Amsterdam miał swoją museum-n8. Obecnie jest to ogólnoeuropejska akcja propagująca kulturę,która przeprowadzana jest w ponad 120 miastach. W Polsce po raz pierwszy Noc Muzeów zorganizowano w 2003 w poznańskim Muzeum Narodowym.

W tym roku Noc Muzeum odbędzie się w większości polskich miast. Zainteresowani będą mogli zobaczyć niepokazywane na codzień zbiory, happenningi, wernisaże. Będą mogli także wziąć udział w spotkaniach z twórcami i naukowcami, premierowych pokazach, spacerach i grach miejskich.

Dla osób spoza większych miast mamy dobrą wiadomość: PKP Intercity przygotowało promocję, dzięki której uczestnicy Nocy Muzeów dostają jeden przejazd zupełnie za darmo: www.godealla.pl/blog/noc-muzeow-pkp-intercity-da-ci-bilet-powrotny-za-darmo/

Jak ta wyjątkowa noc zapowiada się w największych polskich miastach? Postanowiliśmy wybrać dla Was największe perełki wśród tysiąca wydarzeń, które odbędą się podczas Nocy Muzeów 2014.

Warszawa

Ciężko wybrać najciekawsze miejsca, które można zobczyć w Stolicy w ramach tej kulturalnej imprezy. Dużo wydarzeń poświęconych będzie tematyce obchodzonych w tym roku rocznic: wystawa o 25 latach polskich przemian czy wycieczka po Warszawie - mieście ludzi wolnych (70. rocznica Powstanai Warszawskiego). Stara Warszawa swoje tajemnice odkryje podczas wycieczki do Elizeum, staromiejskich piwnic, pałacu Szlankierów czy do Fotoplastykonu. Warto także poznać Warsze, czyli miasto Żydów warszawskich. Niezależnie od zainteresowań, każdy powinien znaleźć coś dla siebie: miłośnicy przyrody mogą skusić się na spacer z latarkami po Ogrodzie Botanicznym, miłośnicy historii mogą spotkać się z prehistorycznym łowcą albo zobaczyć, na czym polega konserwacja zabytków.

Tradycją warszawskiej Nocy Muzeów są drzwi otwarte do placówek administracji. Można więc zwiedzić budynki Sejmu i Senatu, pałac Prezydenta RP, Kancelarię PRezesa Rady Ministrów lub Komendę Główną Policji.

Miasto zadbało także o transport dla zwiedzających: specjalnie na tę okazję przygotowano komunikację z popularnymi ogórkami. Trase odwiedzin można opracować na stronie internetowej Nocy Muzeów: https://www.kulturalna.warszawa.pl/noc_muzeow_2013.html. Tam także znajdziecie więcej szczegółów odnośnie tego wydarzenia.

Kraków

W Krakowie aż 50 placówek weźmie udział w Nocy Muzeów. Debiutantami w tym roku jest m.in. Muzeum Spraw Wojskowych oraz Muzeum PRL-u.  Wśród instytucji, które będzie mógł zwiedzić każdy chętny znajduje się Muzeum Etnograficzne, Muzem Sztuki i Techniki, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Lotnictwa Polskiego i wiele innych.

Wśród atrakcji, oprócz stałych i czasowych eskpozycji, odbywać się będą koncerty, gry miejskie, warsztaty, projekcje filmów czy nocne spacery.

Wstęp do wszystkich muzeów jest bezpłaty, w niektórych miejscach trzeba się liczyc z ograniczeniami. Szczegóły Krakowskiej Nocy Muzeów znajdziecie na stronie www.krakowskienoce.pl.

Poznań

Tegoroczna edycja Nocy Muzeów to jeszcze więcej atrakcji dla poznaniaków: swoje drzwi otworzy ponad 30 instytucji. W sobotę, od 17 do 1 w nocy, wstęp do nich będzie całkowicie bezpłatny. Nie tylko muzea w granicach administracyjnych miasta będą otwarte dla zwiedzających: mozna zobaczyć także podpoznańskie Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie oraz Zamek w Gołuchowie.

Pierwszy raz w akcji bierze udział najnowsze poznańskie muzeum- Rogalowe Muzeum Poznania. Chętni będa mogli także zobaczyć zbiory Muzeum Ziemi, a także zwiedzić poznański browar i wziąć udział w degustacji złotego trunku.

Klimat PRL-u będzie można poczuć podczas wizyty w Instytucie Pamięci Narodowej, gdzie odbędzie się pokaz kultowych filmów z epoki. Do akcji włączyły się m.in,: Muzem Utracone. Muzeum Narodowe, Muzeum Powstania Wielkopolskiego, Galeria Miejska Arsenał i wiele innych. Szczegóły imprezy w Poznaniu znajdziecie na stronie https://www.poznan.pl/mim/main/noc-muzeow,p,13285,14732.html.

Wrocław

We wrocławskiej Nocy Muzeów udział weźmie ponad 60 instytucji. Część z nich swoje drzwi otworzy jużod godziny 10.00 w sobotę. Tegoroczna edycja akcji to około 200 wydarzeń, a wśród nich wernisaże, pokazy filmów, wykłady, gry terenowa czy spacery po mieście. Tradycyjnie zwiedzać będzie można Pałac Królewski, Muzeum Narodowe, Muzeum Architektury. To oczywiście tylko niektóre z otwartych placówek. Informacje o wszystkich biorących udział placówkach znajdziecie na stronie https://www.wroclaw.pl/noc-muzeow-2014.

Wrocław przygotował liczne atrakcje i niespodzianki dla dzieci: ponad 20 muzeów i instytucji zorganizuje specjalne wydarzenia dla najmłodszych. W Muzeum Sztuki Mieszczańskiej będzie można przebrać się w stroje z historycznych epok, a w Kamenicy Pod Złotym Słońcem zaplanowano spotkanie z Panem Tadeuszem. Niektóre wydarzenia wymagają wcześniejszej  rejestracji. Szczegółowy program Nocy Muzeów dla dzieci szukajcie na stronie https://www.wroclaw.pl/noc-muzeow-wroclaw-2014/program-dla-dzieci,

Pozostałe miasta

O szczegółach imprezy w innych dużych polskich miastach informacji szukajcie na niżej podanych stronach:

Polub nas naFacebookui bądź na bieżąco z najlepszymi promocjami

facebook.com/GdziePromocja

close