logo

Magiczne targowiska: 5 najsłynniejszych świątecznych jarmarków

26lis 2015

Kategoria: Turystyka | Autor: Anna Wudarska

0

Ten czas już się zbliża. Niedługo sklepowe witryny rozbłysną jasnym światłem choinkowych lampek, a ich wnętrza wypełni zapach pierników i bożonarodzeniowego drzewka. Ulice miast pokryje śnieg, a na latarniach pojawią się tak lubiane przez mieszkańców dekoracje. Choć biały puch jeszcze nie spadł, a do najbardziej oczekiwanych świąt w roku zostało kilka tygodni, już dziś zabieramy Was w podróż po najpiękniejszych świątecznych jarmarkach.

Bożonarodzeniowe jarmarki z roku na rok gromadzą coraz więcej odwiedzających. Moda szybko dotarła także do Polski - Wrocław i Poznań oferują zwiedzającym coraz ciekawsze atrakcje i niezapomnianą świąteczną atmosferę. Skąd czerpią inspirację?

Londyn

Tu świąteczną atmosferę można poczuć już w połowie listopada, gdy Oxford Street rozświetla blask lampek i błyszczących dekoracji. Jednak prawdziwa magia dzieje się na Southbank Centre w pobliżu słynnego London Eye. Około 60 tradycyjnych, drewnianych budek tworzy niepowtarzalną świąteczną atmosferę, którą czuć w każdym zakątku jarmarku. To miejsce, w którym kupisz niecodzienne ozdoby i prezenty gwiazdkowe: ręcznie robioną biżuterię z bursztynu i srebra, zabawki, misterne koronkowe i szklane dekoracje choinkowe czy świece w najróżniejszych rozmiarach i kształtach. Skosztujesz także świątecznych specjałów kulinarnych, takich jak grzane wino, prażone migdały, pierniki czy tradycyjne niemieckie kiełbaski z bułką. A wszystko to w otoczeniu kolęd i świątecznych piosenek!

Londyn warto odwiedzić w Mikołajki. Charytatywny puddung race, czyli bieg przez przeszkody z puddingiem to lokalna atrakcja, której nie można przegapić! 6 grudnia będzie można doświadczyć także największego zjadu świętych Mikołajów z całego świata. Tego dnia w Londynie odbywa się bowiem wielka Parada Mikołajów.

Drezno

Jarmark Bożonarodzeniowy w Dreźnie ma długą tradycję. Odbywa się od 1434 roku, a jego początkiem był Striezelmarkt, czyli Jarmark Struclowy. To jeden z najstarszych i najsłynniejszych świątecznych targów w Niemczech. Największą atrakcją dreźnieńskiego targu bożonarodzeniowego jest ogromna świąteczna piramida, która liczy aż 15 metrów wysokości! Podczas jarmarku nie można nie skosztować tradycyjnej strucli z jabłkami i popularnej na całym świecie niemieckiej kiełbaski z bułką. Prócz apetycznego jedzenia na zwiedzających czekają niezliczone atrakcje: domek Pflaumentofella - ludzika z suszonych śliwek przynoszącego szczęście - chatka z piernika, teatr lalek, dom bajek oraz bożonarodzeniowe występy muzyczne i taneczne. Chętni mogą już szykować się do podróży - świąteczne atrakcje w Dreźnie czekają na nich od 27 listoapada.

Praga

29 listopada okolice Rynku Staromiejskiego, Rynku Havelskiego na Starym Mieście, a także Plac Wacława i Plac Pokoju zamieniają się w prawdziwą świąteczną wioskę! Pełno tam budek i kramów z wyjątkowymi ozdobami choinkowymi, drobnymi upominkami, rękodziełem i lokalnymi smakołykami. Na jarmarku bożonarodzeniowym w Pradze na dorosłych czeka specjał w postaci grzanego miodu pitnego. Dzieciom z pewnością spodobają się pokazy bajek świątecznych, oraz targi pacynek. Atmosferę Nie bez przyczyny praski jarmark świąteczny należy do najsłynniejszych w Europie!


Bruksela

Idealny wybór dla łasuchów i miłośników czekolady! Jarmark bożonarodzeniowy w belgijskiej stolicy zajmuje całą powierzchnię Starego Miasta. W trakcie świątecznego widowiska fasada ratusza zamienia się w tło dla bożonarodzeniowych iluminacji. Świetlne spektakle w towarzystwie świątecznej muzyki odbywają się co pół godziny. Jarmark w Brukseli to także około 240 domków, w których można kupić wyjątkowe upominki, urokliwe świąteczne dekoracje czy lokalne specjały, ze wspomnianą już wcześniej tradycyjną belgijską czekoladą na czele! Na dorosłych czeka również aromatyczne grzane wino. Fani sportu mogą poszaleć na odkrytym lodowisku. Dla spragnionych adrenaliny czekają przejażdżki na diabelskim młynie lub innych karuzelach.

Kopenhaga

Świąteczny Jarmark w duńskiej stolicy ma smak piwa Julebryg. Co roku największe browary z tamtejszych produkują limitowaną, świąteczną edycję tego trunku, by późnym wieczorem wozami zaprzężonymi w konie dowozić je na teren świątecznych kramów, rozstawionych w Ogrodach Tivoli - ogromnym parku rozrywki. To prawdziwa gratka dla koneserów piwa, którzy z pewnością nie odmówią sobie skosztowania lokalnego trunku w formie grzańca. Niecodzienną atrakcją dla zwiedzających jest także wioska elfów - Pixie Ville. Na terenie Ogrodów Tivoli znajduje się także bożonarodzeniowa szopka z mnóstwem żywych zwierząt, która z pewnością zachwyci najmłodszych uczestników. Wstęp na teren świątecznego widowiska jest płatny. Jarmark w Kopenhadze już trwa - rozpoczął się 14listopada. Chętni mogą odwiedzać tamtejszą świąteczną wioskę do 3 stycznia 2016r.

Jeśli masz ochotę naładować się świąteczną atmosferą przed Bożym Narodzeniem i zwiedzić także inne miasta, w których odbywają się jarmarki, sprawdź ofertę portalu Wakacje z procentem. Przekonasz się, że taniej podróżować się nie da!

Polub nas naFacebookui bądź na bieżąco z najlepszymi promocjami

facebook.com/GdziePromocja

close