logo

Jak wybrać plecak szkolny, żeby dziecko miało zdrowe plecy? Mamy zniżki!

23sie 2016

Kategoria: Porady i analizy | Autor: Marta Wacław

0

Plecak to jeden z najważniejszych elementów szkolnej wyprawki. Jego wybór ma duże znaczenie. Bardzo często o kupnie danego plecaka  czy tornistra decydują cena i wygląd. Ale to poboczne sprawy. A na co powinniście zwracać szczególną uwagę wybierając plecak szkolny dla dziecka?

Reklama

Wiek szkolny to czas intensywnego rozwoju i właśnie wtedy powinniśmy szczególnie dbać o to, żeby kręgosłup dziecka był prosty. Jego nadmierne obciążenie i nierównomierne rozłożenie ciężaru mogą doprowadzić do poważnych wad typu: skolioza, kifoza, bóle pleców i głowy. Ale można tego uniknąć stosując się do kilku prostych rad.

Jak wybrać plecak do szkoły?

1. Odpowiedni rozmiar

Plecak dopasowany do wzrostu dziecka to podstawa. Powinien on idealnie przylegać i nie wystawać poza plecy. Nie kupujcie więc szerszych plecaków, które nachodzą na ręce dziecka i kończą się poniżej dolnego odcinka kręgosłupa. Noszenie plecaka na pośladkach powoduje, że dziecko mimowolnie pochyla się do przodu nieustannie się garbiąc.

2. Miękki lub wyprofilowany tył

Im bardziej miękki tył plecaka, tym lepiej. A jeśli dodatkowo jest on profilowany - fantastycznie! Twardy tył zwiększa nacisk na kręgosłup co nie tylko jest bardzo niewygodne, ale również niezdrowe.

3. Dodatkowy pasek przy ramionach lub w pasie

Szelki i paski do zapinania pomiędzy ramionami lub w pasie dodatkowo odciążają kręgosłup i rozkładają obciążenie z pleców, barków i kręgosłupa również na klatkę piersiową. Dzięki temu dziecko się nie garbi i trzyma prostą postawę.

4. Szerokie szelki

To bardzo ważne, żeby szelki na ramiona były miękkie i możliwie jak najszersze. W żadnym wypadku nie powinny one zostawiać śladów na ramionach dziecka pod ciężarem. Najlepiej, jeśli szelki wykonane są w taki sam sposób, jak tył pleców.

5. Waga jest istotna

Koniecznie zwracajcie uwagę na to, ile wyjściowo waży sam plecak lub tornister. Pamiętajcie, że znajdą się w nim zeszyty, książki, stój na WF i przybory, także ciężaru przybędzie. A często podczas zakupów, jeśli wpadnie nam w oko jakiś ładny model lub dziecko upatrzyło sobie już plecak z ulubionymi postaciami, nie sprawdzamy jego wagi. A ile powinien ważyć plecak? Łącznie ze wszystkimi zeszytami, książkami, przyborami, śniadaniem jego waga nie powinna przekraczać 10% masy ciała dziecka. Najlepiej więc zainwestować w lekki plecak, zeszyty w miękich okładkach i nie przesadzać z przyborami.

Jest jeszcze jedno rozwiązanie, dzięki któremu Wasze dzieci nie nabawią się wad kręgosłupa. Jeśli możecie pozwolić sobie na to, żeby kupić dziecku plecak, który dodatkowo będzie wyposażony w rączkę jak przy walizkach do ciągnięcia, to będzie świetny pomysł, szczególnie dla najmłodszych dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją szkolną przygodę.

Lista sklepów z promocjami na plecaki szkolne:

 • Tesco: plecaki i piórniki szkolne taniej do 50%
 • Lidl: oferta od 22.08 i wyprzedaż plecaków szkolnych
 • Carrefour: plecaki do szkoły w promocyjnych cenach
 • TXM24: plecaki szkolne z rabatami
 • New Balance: rabat -10% + darmowa dostawa na wszystkie plecaki, kod: SZKOLA
 • Outdoorzy: -30% bidony, kubki i plecaki Camelbak
 • KAJA SPORT: plecaki Reebok od 49 zł
 • Empik: plecaki i tornistry do -40%
 • Sport Shop: rabaty na plecaki do -43%
 • Tania Książka: plecaki szkolne do 40% taniej
 • Deichmann: markowe plecaki dziecięce już od 49 zł
 • Alfasan: -15% na plecaki szkolne, kod: Plecaki15
 • Spartoo: torby i plecaki CONVERSE do 30% taniej
 • Smyk: plecaki szkolne od 49,99 zł

Kupno odpowiedniego plecaka to pierwszy krok do zdrowych pleców dziecka. Równie ważne jest to, jak będzie on noszony. Zwracajcie więc uwagę na to, żeby szelki plecaka nie były zbyt luźne i żeby Wasze dzieci zawsze nosiły plecak na dwóch ramionach. Bardzo często dzieciaki w szkole ciągną się za plecaki czy rozluźniają sobie szelki, żeby łatwiej było im nosić plecak. Dlatego od czasu do czasu sprawdźcie, czy wszystko jest tak, jak powinno.

Nie mieliście jeszcze czasu na szkolne zakupy? Odkładaliście skompletowanie wyprawki na ostatnią chwilę? Zostało Wam jeszcze troszkę czasu do 1 września. Warto więc sprawdzić, gdzie kupicie taniej wyprawkę szkolną, podręczniki i strój galowy.

Mamy również całą listę promocji na odzież dziecięcą i obuwie. A uzupełnienie garderoby przed pierwszym dzwonkiem z pewnością się przyda:

Polub nas naFacebookui bądź na bieżąco z najlepszymi promocjami

facebook.com/GdziePromocja

close