logo

Jak spakować się w bagaż podręczny?

24wrz 2015

Kategoria: Turystyka | Autor: Luiza Sadowska

0

Bardzo często planując urlop i szukając tanich lotów nie bierzemy pod uwagę dodatkowego kosztu bagażu... i bardzo dobrze! Nawet na dwutygodniowy wypoczynek możemy się spakować w bagaż podręczny.

Tanie linie lotnicze, jak np. Wizzair i Ryanair, ciągle zaskakują nas niskimi cenami biletów lotniczych. Jednak po doliczeniu opłaty za bagaż, może się okazać, że podróż naszego kufra kosztuje więcej niż nas samych!
Jak sprawić, aby cały przelot kosztował dokładnie tyle, co sam bilet?
Dzięki naszemu poradnikowi, nawet modowemu freakowi uda się spakować wszystkie kreacje w jedną malutką walizkę.

Wymiary i waga

Każdy podróżnik ma ulubiony typ bagażu. Niektórzy lubią wygodne walizki na kółkach, inni wolą elastyczne torby, pozostali wolą nieść wszystko na plecach. Jak wybrać?
Przede wszystkim wspólnym mianownikiem dla wszystkich typów bagażu powinna być lekkość i odpowiedni rozmiar. Linie lotnicze ściśle określają wagę, jakiej nie może przekroczyć nasza torba, tak samo jest w przypadku wymiarów.

Dla poszczególnych linii te wymiary bagażu podręcznego są różne, ale najpopopularniejsze to:

  • Ryanair: waga - 10 kg, maksymalne wymiary - 55 x 40 x 20 cm + 1 mała torebka o maksymalnych wymiarach 35 x 20 x 20 cm
  • Wizzair: mały -  maksymalne wymiary 42x32x25 cm (musi się mieścić pod siedzeniem przed pasażerem) lub duży (dodatkowo płatny) - maksymalne wymairy 56 x 45 x 25 cm
  • PPL LOT: waga - 8kg, max. wymiary 55 cm x 40 cm x 23 cm + torebka damska lub torba męska, lub laptop (max. wymiary 40 cm x 35 cm x 12 cm)

Zawsze możemy wybrać opcję bagażu rejestrowanego, ale po co zwiększać koszty naszej podróży?

Walizka, plecak, torba?

Walizka: będzie najlepszym wyborem dla osób, które nie lubią nosić swojego bagażu - dzięki kółkom nasze ręce się nie zmęczą. Jednak nie są tak elastyczne i czasem możemy mieć problem ze zmieszczeniem ich w koszu bagażowym na lotnisku. Do wyboru mamy walizki miękki i twarde - to który typ wolimy, zależy od upodobania. Możemy też spakować się w walizkę bez kółek w stylu retro, ale są one rzadziej spotykane w sklepach.  Należy pamiętać, aby dokładnie zmierzyć walizkę przed samą podróżą. Nawet 1 cm więcej niż w podanych przez linie lotnicze wytycznych może spowodować całkiem spore utrudnienia, np. zostaniemy poproszeni o uiszczenie dodatkowej opłaty za bagaż.
Walizki możemy kupić w wielu sklepach, zazwyczaj są one oznaczone jako typ Cabin Size lub bagaż podręczny, tak jak np. w sklepie Wittchen.Plecak/torba: jeżeli nie straszne nam noszenie bagażu, to miękka i lekka torba lub plecak będzie idealnym rozwiązaniem - z łatwością zmieści sie do kosza bagażowego.

Ubrania i buty

Centymetr w walizce jest na wagę złota, dlatego każdy z nich warto odpowiednio wykorzystać. Po pierwsze wyjmij z szafy te rzeczy, które wydają się niezbędnymi. Kilka koszulek, bielizna, spodnie, sukienka... ile dni zamierzasz spędzić na wyjeździe? Warto zastanowić się, w co chciałbyś się ubrać każdego dnia. Pozwoli to na redukcję zbędnych kilogramów - 3 swetry na tygodniowy wypad w lipcu do Lizbony to stanowczo za dużo! Zastanów się również, w czym się wybierzesz w podróż. Może nie musisz tak upychać tego dodatkowego płaszcza? Najlepszym rozwiązaniem jest założenie na siebie najcięższych rzeczy - zaoszczędzisz dzięki temu sporo miejsca :)Jeżeli masz już przygotowane niezbędne części garderoby i obuwia, to teraz nadszedł czas na zdolności logistyczne. Zwiń ubrania w ruloniki! W walizkach, które mają wyżłobione dno, najłatwiej jest ułożyć ubrania w postaci ruloników. Nie warto ich składać w kostkę - zajmie to więcej miejsca. Skarpetki powkładaj do butów, bo dlaczego buty miałyby lecieć puste w środku? Prawdopodobnie ubrania i tak się nieco pogniotą, ale na szczęście w większości nawet najtańszych hosteli znajdziesz żelazko.
Jeżeli pogniecione ubrania nie są Ci straszne, to przemyśl zakup worków próżniowych. Dzięki temu można zaoszczędzić całkiem sporo miejsca ;) Dostępne np. na Aliexpress.

Kosmetyki i elektronika

W związku z restrykcyjnym prawem, w bagażu podręcznym mogą znajdować się pojemniki z płynami, których pojemność nie przekracza 100ml. Tyczy się to wszystkich żeli, szamponów, płynnych kosmetyków do makijażu, wody do picia. Możemy kupić specjalne miniaturki kosmetyków (poszukaj w drogeriach Sephora, Douglas) lub zaopatrzyć się w puste pojemniczki podróżne sprzedawane np. w Rossmanie. Wszystkie płyny musimy zapakować w szczelną torebkę ze strunowym zamknięciem.Tak jak w przypadku przewożonych przez nas płynów, które musimy pokazać podczas kontroli bagażowej, tak samo na wierzchu powinniśmy mieć całą elektronikę.


Polub nas naFacebookui bądź na bieżąco z najlepszymi promocjami

facebook.com/GdziePromocja

close