logo

Hulajnoga elektryczna - jaką wybrać, ile kosztuje oraz gdzie kupicie ją tanio?

23lip 2019

Kategoria: Porady i analizy | Autor: Weronika Mazerska

0

Hulajnogi elektryczne podbiły większe miasta w Polsce. Od kiedy pojawiła się możliwość ich wypożyczenia na minuty, są prawie tak popularne, jak rowery, szczególnie w letnie i ciepłe dni. Wiele osób, zgodnie z tym trendem, decyduje się na zakup własnej hulajnogi elektrycznej. Podpowiadamy, jaki model wybrać oraz na co zwrócić uwagę przy zakupie tego sprzętu.

 

Reklama

Hulajnogi elektryczne to wygodne rozwiązanie np. na codzienny dojazd do pracy. Pozwalają uniknąć porannych korków, a jazda na nich nie jest tak męcząca, jak np. jazda rowerem w upalne dni. Niestety, zakup hulajnogi elektrycznej to spory wydatek, jednak jej ładowanie to stosunkowo niewielki koszt. Jeśli rozważacie zakup tego typu sprzętu na wyłączność i nie chcecie codziennie wydawać pieniędzy na wypożyczenie hulajnogi (co niestety jest również dość drogie), postanowiliśmy przygotować dla Was porównanie kilku najpopularniejszych modeli i podpowiedzieć, na jakie cechy warto zwrócić uwagę przed zakupem. 

Hulajnoga elektryczna - co to jest i jakie przepisy prawne na nią obowiązują?

Hulajnogę tradycyjną widział zapewne każdy. Jej zakup to zazwyczaj koszt kilkudziesięcu złotych. Model elektryczny to jednak technologicznie pojazd dużo bardziej zaawansowany.

  • W świetle ustawy o ruchu drogowym hulajnoga to urządzenie konstrukcyjne przeznaczone do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym urządzeniu o szerokości nieprzekraczającej 1,25 m, masie własnej nieprzekraczającej 20 kg, wyposażonej w napęd elektryczny, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h (źródło: Gazeta Prawna).

Można poruszać się nią po chodniku i po wyznaczonych ścieżkach rowerowych, ale nie po ulicy. Posiadając taki sprzęt, musicie pamiętać jedynie o podłączaniu go do ładowania, tak by był w pełni sił na kolejną przejażdżkę. I to wszystko. Co zatem koniecznie trzeba wziąć pod uwagę wybierając się do sklepu po swoją hulajnogę?

Hulajnoga elektryczna - co warto wziąć pod uwagę przy zakupie?

Aby podjąć decyzję o zakupie odpowiednio dobranej do Waszych potrzeb hulajnogi elektrycznej, musicie odpowiedzieć sobie na zasadnicze pytanie: do jakich celów jej potrzebujecie. Czy to będzie sprzęt typowo rekreacyjny? Czy będziecie się nim przemieszczać na dalsze odległości np. do pracy? Ceny hulajnóg różnią się, głównie ze względu na akumulator i jego pojemność, ale również ze względu na inne czynniki, które Wam przybliżymy ;)

  • Akumulator (zasięg) - od pojemności akumulatora zależy, ile kilometrów na jednym ładowaniu będziecie mogli przejechać swoją hulajnogą. Na rynku dostępne są modele hulajnóg z pojemnością, która pozwala na przejechanie nawet 30 km na jednym naładowaniu. To ważne, jeśli chcecie codziennie dojeżdżać nią do pracy. Oczywiście jeżeli nie potrzebujecie aż tak dużego zasięgu na codzienne dojazdy, możecie zdecydować się na hulajnogę z mniejszą pojemnością akumulatora, co znacznie zmniejszy cenę urządzenia.
  • Waga - oczywiście im model jest lżejszy, tym lepiej. Optymalna waga hulajnogi elektrycznej to taka do około 10 kg, ale przy tym potrzebna jest również solidna konstrukcja, co niestety nie zawsze idzie ze sobą w parze.
  • Moc silnika - to istotny dla całego urządzenia parametr. Najczęściej spotykane moce silnika to 250W, 350W i 500W jeżeli chodzi o urządzenia dla dorosłych. Sprzęty dla dzieci, ze względów bezpieczeństwa, są dużo słabsze. Moc 250W jest najbardziej optymalna co codziennej jazdy. Jeśli macie do pokonania trasę trudniejszą, wtedy większa moc może zapewnić lepszą efektywność urządzenia.
  • Maksymalna prędkość - większość dostępnych urządzeń potrafi rozwinąć prędkość na poziomie 20-25 km/h. W przypadku urządzeń dla dzieci możliwości są dużo mniejsze i jest to np. 6 km/h. Według przepisów 25km/h to prędkość maksymalna do poruszania się ścieżką rowerową lub chodnikiem. Zatem urządzenie z taką prędkością jest wystarczające i co najważniejsze - bezpieczne ;)
  • Maksymalna waga użytkownika - każda hulajnoga dostosowana jest do maksymalnej wagi użytkownika i zwykle jest to maksymalnie 100 kg, warto jednak zwrócić na to uwagę podczas zakupu.
  • Rodzaj kółek - to od nich zależy bezpieczeństwo i komfort naszej podróży, im większe koła, tym wyższy komfort i prędkość, jednak urządznie traci wtedy na zwrotności i jest cięższe. Duże koła to zakres od 8,5 do 10 cali. 
  • Rodzaj hamulca - dostepne są modele z hamulcami elektronicznymi i mechanicznymi (ręczne). Wybór zależy od Waszych preferencji, ale bardziej popularne są hamulce ręczne, macie też wtedy poczucie większej kontroli, jak na rowerze.
  • Czas ładowania - to czas, który będziecie musieli poświęcić na naładowanie sprzętu do pełna. Ten zakres zależny jest głównie od pojemności akumulatora. Niektóre hulajnogi ładują się jedynie 180 min, inne natomiast 540 minut. Jednak to raczej nie jest większy problem, ponieważ możecie robić to w nocy. Po przebudzeniu Wasza hulajnoga będzie gotowa do jazdy ;)
  • Inne udogodnienia - niektóre hulajnogi mogą być wyposażone w siodełko, jest to przydatne szczególnie dla dzieci. Istotne jest również wyposażenie w odpowiednie oświetlenie, tak by Wasza podróż w nocy była jak najbardziej bezpieczna. Niektóre modele posiadają np. wysuwane platformy pod stopy, w celu większego komfortu. Musicie dokładnie przeczytać specyfikację każdego sprzętu. Ciekawą opcją jest również tempomat, który pozwala jechać ze stałą prędkością, czy możliwość połączenia hulajnogi z aplikacją mobilną.

Wady i zalety hulajnóg elektrycznych

WADY ZALETY

brak aktywności fizycznej, nie spalacie kalorii ani nie rozwijacie mięśni

idealna dla osób, które nie mogą się przemęczać ze względów zdrowotnych

należy pamiętać o regularnym ładowaniu urządzenia

rozwiązanie przyjazne dla środowiska - ograniczacie emisję CO2

kosztowny zakup

łatwość przenoszenia dzięki funkcji składania

możliwe problemy z jazdą po nierównej nawierzchni

zajmuje niewiele miejsca

ewentualne koszty eksploatacyjne mogą być dosyć wysokie - należy dbać o koła i hamulce

szybki i przyjemny transport - unikamy korków

dla wielu osób może wydawać się niebezpiecznym środkiem transportu - liczba wypadków jest spora

bez większego wysiłku pokonacie codzienne trasy w mieście

Jaki model hulajnogi elektrycznej wybrać?

W celu podjęcia przez Was odpowiedniej decyzji, przeszukaliśmy internet w poszukiwaniu polecanych i wysoko ocenianych modeli hulajnóg elektrycznych. Porównania konkretnych sprzętów dokonamy zgodnie z wymienionymi czynnikami, które według nas są istotne przy wybieraniu hulajnogi elektrycznej dla siebie. Znalezione przez nas modele kupicie w cenie do 2000 zł. Oczywiście na rynku dostępne są hulajnogi typowo wyczynowe, jednak my chcieliśmy skupić się na tych przeznaczonych do jazdy na co dzień po mieście. Przeanalizowaliśmy, pod kątem użyteczności, następujące modele: Xiaomi MiJia 365, MOTUS Scooty 8.5, Frugal Passion, Motus City 6 XD.

Hulajnoga elektryczna Xiaomi Mijia 365 MOTUS Scooty 8.5 Frugal Passion MOTUS City 6 XD
podgląd Image result for xiaomi mijia m365 Image result for xiaomi motus scooty 8.5 hulajnoga elektryczna Motus City XD 6 (czerwony)
moc silnika 250W 250W 250W 250W
zasięg 30 km na jednym naładowaniu 25 km na jedym naładowaniu 25 km na jedym naładowaniu 15 km na jednym naładowaniu
maks. prędkość 25 km/h 25 km/h 25 km/h 23 km/h
maks. obciążenie 100 kg 100 kg 100 kg 90 kg
czas ładowania  5 h 3-4 h  5 h 3 h
rodzaj hamulców hamulec tarczowy ręczny tylnego koła hamulec tarczowy ręczny tylnego koła hamulec tarczowy ręczny tylny hamulec tarczowy ręczny
rodzaj kółek  8,5 cala 8,5 cala 8,5 cala 6 cali
waga sprzętu 12,5 kg 12,5 kg 12,5 kg 7,4 kg
czy jest składana? TAK TAK TAK TAK
dodatkowe udogodnienia

łącze bluetooth umożliwia synchronizację ze smartphonem, przednie i tylne oświetlenie,tempomat, rozkładana stopka

posiada prędkościomierz, tempomat, rozkładana stopka

tempomat, dedykowana aplikacja mobilna, podświetlany podest, rozkładana stopka

rozkładana stopka

cena około 1600 zł  około 1300 zł  około 1900 zł około 900 zł 

Wszystkie wymienione wyżej modele posiadają moc 250W. Głównym czynnikiem, który je różni, jest zasięg. Największy posiada model Xiaomi, którym przejedziecie 30 km na jednym naładowaniu. Motus Scooty 8.5 i Frugal Passion posiadają zasięg 25 km. Najmniej kilometrów przejedziecie na hulajnodze Motus City XD 6. 

Wszystkie modele, oprócz ostatniego, posiadają maksymalną prędkość do 25 km/h. Ostatni model dysponuje niewiele mniejszą prędkością - bo jest to 23 km/h. Pierwszy, drugi i trzeci model są do siebie zbliżone, tzn, posiadają taką samą wielkość kół (8,5 cala), wagę (12,5 kg). Ostatni model posiada mniejsze koła (6 cali) i jest lżejszy - waży 7,4 kg. Wszystkie hulajnogi w zestawieniu posiadają możliwość złożenia.

Dużą zaletą hulajnogi Xiaomi i Frugal Passion jest dedykowana aplikacja mobilna, która wskazuje osiągi, pokazuje stan baterii itd. Hulajnoga Frugal Passion dodatkowo posiada podświetlany podest - kolor możecie zmienić w aplikacji. Jest też opcją najdroższą. Najtaniej w całym zestawieniu wypada Modus City 6, jednak posiada on słabszą specyfikację.

Wy wybierzcie taką hulajnogę, która najbardziej pasuje do Waszych potrzeb. Weźcie pod uwagę swoją wagę i warunki, w jakich będziecie korzystać z urządzenia. Przykładowo, jeśli ważycie 50 kg, ostatni model może być dla Was odpowiedni, ponieważ pomimo mniejszego zasięgu możecie korzystać z niego długo, gdyż nie obciążacie zbytnio urządzenia. Istotna jest również nawierzchnia. Wiadomo, urządzenie pobiera najwięcej energii jadąc pod górkę i lepiej radzi sobie na równych powierzchniach, jak asfalt. Jeśli ważycie więcej, możecie potrzebować sprzętu bardziej masywnego z większymi kółkami, wtedy zdecydujcie się na modele Xiaomi lub Frugal.

Hulajnogi elektryczne - gdzie kupić w dobrej cenie?

Przeszukaliśmy internet i znaleźliśmy analizowane przez nas hulajnogi w najniżej cenie od zaufanych dostawców, gdzie macie pewność otrzymania gwarancji i rozpatrzenia ewentualnej reklamacji. Jeśli nie jesteście pewni zakupu online, możecie np. iść do sklepu i wypróbować daną hulajnogę, czy jest stabilna, czy jest Wam wygodnie. 

Hulajnoga elektryczna - czy warto?

Według nas jest to naprawdę dobre rozwiązanie na codzienny dojazd do pracy. Jeśli macie np. 5 km do biura, dojechać pozwoli Wam nawet najtańszy model. Zaoszczędzicie czas i pieniądze na codziennych dojazdach w korku. Jest to jednak jednorazowo spory wydatek. Pamiętajcie, że możecie zakupić go na raty i nie odczujecie tak bardzo tej inwestycji. Oprócz samych danych i specyfikacji warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt - to po prostu dobra zabawa! Nie męcząc się możecie bardzo szybko się przemieścić, wsiąść z hulajnogą do autobusu czy tramwaju. Dodatkowo, ten sprzęt zajmuje dużo mniej miejsca w domu niż rower. Dlatego dobrze sprawdzi się dla osób, które mieszkają w bloku. Według nas to naprawdę ciekawa inwestycja, również w ochronę środowiska ;) Nie zapominajcie jednak o codziennych spacerach, ponieważ nie jest to dla nas wysiłek fizyczny i jeżdżąc hulajnogą nie wzmacniamy w żaden sposób naszych mięśni.

Hulajnogi elektryczne są dostępne w większości sklepów z elektroniką, dlatego porzucamy Wam aktualne zniżki, może zainteresuje Was jakiś inny model - rynek ciągle się rozszerza.

Polub nas naFacebookui bądź na bieżąco z najlepszymi promocjami

facebook.com/GdziePromocja

close