logo

Harmonogram prac przedświątecznych tydzień po tygodniu

02gru 2016

Kategoria: Porady i analizy | Autor: Marta Wacław

0

Kiedy kupić i ubrać choinkę? Na ile dni przed świętami pomyśleć o zakupach? Czy pierniki trzeba upiec kilka tygodni wcześniej? Przygotowaliśmy dla Was harmonogram prac przedświątecznych, który pozwoli Wam wszystko mieć pod kontrolą!

Reklama

Tak to już jest, że większość z nas lubi odkładać wszystko na ostatnią chwilę. Za każdym razem obiecujemy sobie, że "w tym roku będzie inaczej", ale praca, dom, dzieci, dodatkowe zajęcia, jakoś nic nie sprzyja temu, żeby wszystko zaplanować sobie krok po kroku bez zbędnej bieganiny tuż przed samymi świętami. Dlatego właśnie stworzyliśmy dla Was kalendarz, w którym uwzglęgniliśmy najważniejsze punkty takie, jak: sprzątanie, pieczenie, gotowanie czy kupowanie prezentów żebyście mogli trzymać rękę na pulsie i oszczędzić sobie stresu na dzień przed Wigilią. Zobaczcie co i kiedy warto przygotować!

Harmonogram prac przedświątecznych

4 tygodnie do świąt - czas planowania

 • zrób listę świątecznych prezentów i ustal konkretny dzień/weekend, w którym je kupicie
 • zrób listę gości
 • zrób listę osób, którym chcesz wysłać kartkę z życzeniami
 • zabierz się za cięższe prace w domu: mycie okien, pranie firan i zasłon, sprzątanie garażu, piwnicy, strychu, trzepanie dywanów
 • sprawdź stan swojej choinki i ozdób, a także zastawy świątecznej
 • rozplanuj podział obowiązków na wszystkich domowników

Początek grudnia to ten moment, w którym powinniście zastanowić się (jeśli jeszcze do tej pory tego nie zrobiliście) nad listą prezentów, kogo zaprosicie na święta oraz komu chcecie wysłać świąteczną kartkę z życzeniami. Wysyłanie kartek wcale nie musi wiązać się z dodatkowymi kosztami, ponieważ jest wiele akcji, konkursów i promocji, dzięki którym swoje życzenia możecie wysłać za darmo. W jednym z naszych artykułów pisaliśmy o marce Nivea, która każdego roku organizuje bezpłatną wysyłkę kartek. Wszystkie szczegóły tej akcji znajdziecie tutaj. Poza tym, na początku grudnia warto wziąć się za cięższe prace w domu: mycie okien, sprzątanie piwnicy, garażu czy strychu. To najwyższy czas żeby sprawdzić, jak wygląda Wasza choinka (jeśli stawiacie na sztuczne drzewko) oraz jak mają się świąteczne ozdoby. Dzięki temu będziecie mogli rozplanować wydatki i pomyśleć nad zakupem nowych dekoracji czy choinki. Znaleźliśmy dla Was lampki choinkowe LED za 15 zł:

Lampki choinkowe LED

Podpowiadamy też, gdzie powinniście szukać promocji na ozdoby choinkowe:

Nie zapomnijcie też wyczyścić swoich butów na Mikołajki (i oczywiście nie zapomnijcie o prezentach 6 grudnia). Mikołajkowe promocje i wyprzedaże znajdziecie -> tutaj.

 

3 tygodnie do świąt - zaczynamy działać

Okna umyte, dywany wytrzepane, lista prezentów zrobiona - zaczynamy! To jest ten moment, w którym musicie:

 • kupić świąteczne prezenty/zamówić je przez Internet żeby zdążyły na spokojnie dojść do świąt i zapakować je
 • kupić ozdoby i choinkę (chyba że Wasze drzewko wygląda ładnie i w tym roku nie planujecie zakupu nowego)
 • ubrać choinkę
 • wysłać świąteczne kartki z życzeniami
 • ustalić menu oraz porozmawiać z rodziną i dopytać, co kto przygotowuje na święta
 • upiec pierniki

Niektórzy z Was pewnie wykreślą z tej listy np. ubieranie choinki, ponieważ w każdym domu panuje inna tradycja. Jedni ozdabiają drzewko po Mikołajkach, inni dopiero w samą Wigilię, my proponujemy zabrać się za to nieco wcześniej, podobnie jak za pieczenie pierników, które muszą trochę poleżeć, ale oczywiście ostateczna decyzja należy do Was. Znaleźliśmy kilka akcesoriów, dzięki którym przygotujecie i piękne pierniczki i bożonarodzeniowe ciasteczka korzenne.

Akcesoria do pierniczków

 

2 tygodnie do świąt - sprzątamy i dekorujemy

 • przygotuj listę potrzebnych produktów i kup te, które możesz już przechowywać (soki, mąka, cukier, słodycze itd.)
 • zadbaj o podział obowiązków (dzieci układają na swoich półkach, sprzątają pokoje, mąż sprząta łazienkę itd.)
 • zastanów się, co możesz przygotować wcześniej i zamrozić
 • udekoruj swój dom - załóż lampki, ozdobne serwetki, świeczki, wieniec i inne ozdoby

To jest ten moment, w którym możecie stworzyć listę spożywczych zakupów, przystąpić do podziału obowiązków, zacząć sprzątać i dekorować swój dom. Ale nie tylko. Niektóre rzeczy, takie, jak: pierogi, uszka czy makaron możecie przygotować wcześniej, zamrozić i nie martwić się tym na kilka dni przed Wigilią. 2 tygodnie przed świętami warto rozdzielić już sprzątanie na wszystkich domowników i zakończyć cięższe prace, żeby przed samym Bożym Narodzeniem wystarczyło tylko zetrzeć kurze i umyć podłogi. Możecie także wpólnie przygotować dekoracje, którymi ozdobicie swoje mieszkanie korzystając z gotowego zestawu do robienia ozdób bożonarodzeniowych:

Zestaw do robienia ozdób

 

Tydzień do świąt - panika? Nie tym razem!

Dzięki dokładnemu rozplanowaniu co, kto i kiedy robi, przed świętami będziecie naprawdę czuć spokój. Co jeszcze zostało do przygotowania? W ostatnim tygodniu przed świętami będziecie musieli:

 • dokończyć zakupy: kupić ryby, owoce i inne potrzebne Wam produkty, których nie mogliście kupić wcześniej
 • dokończyć sprzątanie: najlepiej jeśli to inni domownicy zajmą się drobnymi pracami w domu
 • ubrać świąteczny stół: zrób to dzień przed Wigiliją, a samą Wigilię zostaw na gotowanie

Poza tym zostaje Wam już tylko przyrządzanie świątecznych potraw. Tutaj też zaplanujcie sobie wszystko od A do Z. Weźcie do ręki kartkę, długopis i wypiszcie wszystko, co możecie ugotować dzień czy dwa przed Wigilią. Wtedy na pewno ze wszystkim zdążycie na czas i nie będziecie się martwić, że coś Wam uciekło :) Część produktów możecie kupić już nawet teraz, więc jeśli traficie na promocje w sklepach spożywczych to korzystajcie z okazji. W Lidlu co tydzień znajdziecie zniżki na produkty spożywcze.

Polskie święta w Lidlu

W tych całych świątecznych przygotowaniach nie zapominajcie również o sobie. Wy też musicie zadbać o siebie, odpocząć i kupić sobie coś ładnego. W końcu święta to magiczny czas, więc nie zapętlajcie się w bożonarodzeniowy stres. Na rozluźnienie zerknijcie na listę świątecznych promocji, może coś wpadnie Wam w oko?

Polub nas naFacebookui bądź na bieżąco z najlepszymi promocjami

facebook.com/GdziePromocja

close