logo

Fikcyjne oszczędności – jak daleko posuniemy się, by ukryć nasze wydatki?

31paź 2013

Kategoria: Porady i analizy | Autor: Marysia Junak

0

Promocje, rabaty, przeceny, wyprzedaże – każda kobieta, która słyszy te słowa wie, że z jej portfela zniknie spora kwota pieniędzy. Dlaczego tak się dzieje, że czasami udajemy oszczędności?

Promocje, rabaty, przeceny, wyprzedaże – każda kobieta, która słyszy te słowa wie, że z jej portfela zniknie spora kwota pieniędzy. Czasami nawet o wiele większa niż przewidywał przeznaczony na to budżet. Co wtedy robi kobieta? Mówi, że kupiła po okazyjnej cenie jedną bluzkę, a do reszty zakupów się nie przyznaje. Jednak fikcyjne oszczędności to także domena niektórych panów, szczególnie tych, którzy lubią wszelkiego rodzaju gadżety. Dlaczego tak się dzieje, że udajemy oszczędności?

tanie zakupy przez internet

Damskie powody vs. męskie powody wykazywania fikcyjnych oszczędności

Jak się okazuje kobietami i mężczyznami kierują inne mechanizmy, jeśli chodzi o mówienie o fikcyjnych oszczędnościach. Dla kobiety powiedzenie, że bluzka kosztowała znacznie mniej niż rzeczywiście i że została zakupiona w naprawdę okazjonalnej cenie to swego rodzaju mechanizm obronny. Pozwala jej to wytłumaczyć się z drogiego zakupu przed swoim partnerem. A jak wiadomo mężczyźni nie za bardzo orientują się w cenach damskich ubrań, więc takie wyjaśnienie bardzo często jest przyjmowane za prawdziwe.

Jeżeli zaś chodzi o panów i zaniżanie cen za ich gadżety to kieruje nimi przeważnie chęć udowodnienia innym tego, że umieją panować nad wydatkami, kupować okazjonalnie oraz że rozsądnie podchodzą do gospodarowania domowymi pieniędzmi.

Jak pomnażamy prawdziwe oszczędności?

Okazuje się, że zarówno mężczyźni jak i kobiety są zgodni co do przeznaczenia swoich oszczędności. Większość z nas swoje prawdziwe oszczędności w większości przeznaczyć chce na tak zwaną „czarną godzinę”, czyli jakieś nieprzewidziane większe wydatki. Jest to zrozumiałe, szczególnie w naszych czasach. Jedynie niewielki procent społeczeństwa wskazuje na to, że swoje odłożone pieniądze przeznaczy w całości na własne przyjemności. I o ile co do przeznaczenia oszczędności mężczyźni i kobiety zgadzają się, tak już do sposobu oszczędzania nie zawsze.

Większość pań woli swoje oszczędności umieszczać na kontach oszczędnościowych, które gwarantują stały, ale jednocześnie mniejszy zysk. Natomiast panowie częściej inwestują w lokaty i przedsięwzięcia o wysokim ryzyku, co wiąże się z większym zyskiem, ale i ryzykiem utraty lokowanych pieniędzy.

Polub nas naFacebookui bądź na bieżąco z najlepszymi promocjami

facebook.com/GdziePromocja

close