logo

EKUZ - co to jest, gdzie wyrobić i czy jest potrzebna?

09cze 2016

Kategoria: Turystyka | Autor: Jadwiga Dabińska

0

Czy warto jakoś zabezpieczyć się przed podróżą? Piszemy między innymi o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego, w skrócie EKUZ. Czym ona jest, czy i dlaczego warto ją wyrobić oraz jakie świadczenia medyczne może nam zagwarantować na zagranicznych wakacjach? Odpowiedzi znajdziecie w artykule.

Wakacje kojarzą się nam wszystkim przede wszystkim z beztroskim wypoczynkiem. Jednak, jak niektórzy twierdzą, w życiu nie zawsze jest kolorowo i na niektórych zza rogu czyhają różne nieszczęścia. Inni znów twierdzą, że "wypadki chodzą po ludziach". Dlatego warto się bez nimi w jakiś sposób ubezpieczyć. Nawet na wakacjach! Dlatego jakiś czas temu stworzyliśmy artykuł: Czy warto wykupić ubezpieczenie turystyczne przed podróżą? Jak to jest z tymi ubezpieczeniami i czy jest coś jeszcze, co zagwarantuje nam za granicą niezbędną opiekę lekarską oraz pomoc w nagłych przypadkach? Dziś dowiecie się nieco o karcie, którą powinien wyrobić każdy turysta, który woli zabezpieczyć się przed podróżą...

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego - EKUZ

Pojęcie "EKUZ" to jedno z najczęściej omawianych i wyjaśnianych skrótów w przypadku większości turystów. Temat o Europejskiej Karcie Ubezpiecznia Zdrowotnego jest najgorętszy jednak przed samym wyjazdem. Wtedy wiele osób pędzi do Wojewódzkiego Oddziału NFZ celem wyrobienia takiej karty. Zaznaczamy, że nie wyssaliśmy tych informacji z palca, ponieważ sami mieliśmy okazję taką kartę wyrabiać. Jest to zatem historia z prawdziwego zdarzenia, a na jej potwierdzenie umieszczamy zdjęcie EKUZ jednej z naszych redaktorek:

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ

Z wiadomych przyczyn najważniejsze dane zostały zamazane, pozostała jedynie data ważności. Karta była wyrabiana w sierpniu 2015 roku i jest ważna przez 6 miesięcy.

Podsumowując, odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące wyrabiania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego:

Gdzie wyrobić EKUZ?

Kartę wyrobicie w oddziale wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jak wyrobić EKUZ?

Kiedy już dotrzesz do wojewódzkiego oddziału NFZ, prosisz o wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wypełniasz wniosek oraz podpisujesz własnoręcznym podpisem. Możesz także przyjść z gotowym wnioskiem wydrukowanym ze strony www.ekuz.nfz.gov.pl oraz wypełnionym i także podpisanym własnoręcznym podpisem. Wtedy albo wysyłasz go tradycyjną pocztą na adres oddziału, albo faksem bądź nawet wiadomością mailową (tylko z odpowiednim wyprzedzeniem, żeby zdążyć otrzymać kartę).

Jaki jest czas oczekiwania na EKUZ?

Najczęściej karta wydawana jest w tym samym dniu, co dzień złożenia wniosku. Jednak w przypadku okresu wakacyjnego, gdzie składanie wniosków jest wzmożone, w oddziałach wojewódzkich NFZ można natrafić na kolejki - potwierdzamy, czekaliśmy ponad godzinę na samo wejście do pokoju, w którym wydawane są karty ;-)

Informacje o EKUZ

  • jest wydawana w języku urzędowym państwa, na terenie którego wyrabia się kartę
  • jest bezpłatna
  • jest wydawana osobom ubezpieczonym w NFZ

Co daje EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego wyrabiana jest po to, żeby w przypadku nieszczęśliwych sytuacji otrzymać bezpłatną, częściowo płatną lub nawet całkowicie płatną pomoc medyczną. Niemniej jednak, karta ułatwia w pewien sposób uzyskanie takiej pomocy. Świadczenia udzielane są jednak na zasadach obowiązujących w państwie pobytu.

Ze strony www.ekuz.nfz.gov.pl dowiadujemy się, że EKUZ umożliwa skorzystanie ze świadczeń zdrowotnych, które:

  • są niezbędne z medycznego punktu widzenia z uwzględnieniem charakteru tych świadczeń i czasu trwania pobytu,
  • zostały udzielone w celu uniknięcia sytuacji, w której pacjent byłby zmuszony do powrotu na terytorium państwa ubezpieczenia, aby uzyskać potrzebne leczenie.

Ponadto, na stronie czytamy, że EKUZ nie stanowi podstawu do uzyskania zwrotu kosztów związanych z tak zwanym "wkładem własnym pacjenta", o ile został on przewidziany w ustawodawstwie państwa pobytu.

Państwa członkowskie

Na oficjalnej stronie widnieje także informacja o państwach członkowskich, czyli takich, w których obowiązuje ta karta:

Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Irlandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

Jeżeli przydarzy się sytuacja, w której będziecie musieli udać się do placówki służby zdrowia, pokazujecie tam swoją Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Ponadto, w niektórych miejscach wymagane jest także okazanie dowodu tożsamości. Pamiętajmy, że wraz z podjęciem pracy za granicą Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego traci ważność. Obowiązuje wyłącznie podczas wakacji, odwiedzania rodziny, wyjazdów służbowych, POSZUKIWANIU pracy, udziału w kursie językowym czy studiowaniu na zagranicznej uczelni.

Jeżeli zatem planujecie zagraniczny wyjazd, lepiej zainwestujcie trochę czasu w wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego - tak na wszelki wypadek. Zaplanować możecie szczegółowo także swoje wakacje, a w tym z pewnością pomogą Wam nasze propozycje wyjazdów do wyżej wymienionych Państw Członkowskich :-)

Polub nas naFacebookui bądź na bieżąco z najlepszymi promocjami

facebook.com/GdziePromocja

close