logo

Dzień Bez Samochodu: lista miast, w których pojedziemy komunikacją miejską za darmo

21wrz 2015

Kategoria: Promocje | Autor: Anna Spychalska

0

22 września w Europie obchodzony jest Dzień Bez Samochodu. Auto, jak wiadomo, jest wygodne i ciężko przekonać podróżujących, by chociaż w tym dniu przesiedli się do autobusów i tramwajów. Przedsiębiorstwa i zakłady komunikacyjne w wielu miastach postanowiły więc wytoczyć największy argument: darmowe przejazdy. Sprawdźcie, w których miastach pojedziecie bez biletu, nie narażając się przy tym na mandat.

Dzień Bez Samochodu ma wspomóc proekologiczne idee i choć na kilkadziesiąt godziń zmniejszyć ilość spalin wytwarzanych przez miliony aut poruszających się po europejskich miastach. Obchodzimy go 22 września, wieńcząc tym samym Tydzień Zrównoważonego Transportu. W naszym kraju dzień ten obchodzony jest od 2002 roku i z każdą jego odsłoną zdobywa coraz większą popularność.

Nic dziwnego: polskie miasta bardzo starają się, żeby namówić swoich obywateli na zrezygnowanie z dojazdów autem i skorzystanie z miejskiej komunikacji. Gdzie w tym roku pojedziemy za darmo? Przygotowaliśmy dla Was wykaz miast, które oferując darmowe przejazdy, włączyły się w obchody Dnia Bez Samochodu. Poniżej sprawdzicie także czy i jeśli tak, to jakie, dokumenty uprawniają do bezpłatnych przejazdów (w niektórych miastach potrzebny będzie np. dowód rejestracyjny auta, jako dowód, że faktycznie przesiedliśmy się z samochodu).

Źródło: chtr.pl

Europejski Dzień Bez Samochodu - lista miast:

Warszawa:

darmowe przejazdy dla wszystkich, bez konieczności okazywania dowodu rejestracyjnego. Kasowniki w autobusach, tramwajach i pociągach SKM będą wyłączone, bramki metra będą otwarte, a szlabany na parkingach PR podniesione. Szczegóły na stronie internetowej.

Poznań:

darmowe przejazdy autobusami i tramwajami na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu. Dodatkowo atrakcja dla rowerzystów: pierwsze 60 min każego wypożczenia miejskiego roweru będzie darmowe. Szczegóły na stronie internetowej.

Wrocław:

darmowa komunikacja miejska oraz podmiejska:

  • Gmina Wisznia, linie: 130, 908, 308
  • Długołęka: 904, 911, 914, 914a, 921, 931, 934, 936, 944
  • Kobierzyce: 612
  • Miękinia: 117,123,137,138,917,923,937
  • Siechnice: 100, 110,120, 900L, 900P, 901, 910
  • Kąty Wrocławskie: 133, 609

Szczegóły na stronie internetowej.

Kraków:

Bezpłatne przejazdy środkami komunikacji miejskiej (KMK) za okazaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu. Z bezpłatnego przejazdu może korzystać osoba okazująca dowód rejestracyjny wraz z osobami towarzyszącymi – maksymalnie w ilości zgodnej z wpisem określającym liczbę miejsc siedzących w samochodzie. Szczegóły na stronie internetowej.

Trójmiasto:

bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla właścicieli i współwłaścicieli asmochodów, którzy legitymują się ważnym dowodem rejestracyjnym. Akcja dotyczy przejazdów autobusami, tramwajami, pociągami SKM, a także składami Pomorskiej Kolei Metropolitarnej. Szczególy na stronie internetowej.

Kielce:

za okazaniem dowodu rejestracyjnego możliwy jest bezpłatny przejazd autobusami komunikacji miejskiej. Na jeden dowód rejestracyjny może podróżować tyle osób, na ile jest zarejestrowany samochód lub inny pojazd (nie dotyczy to dowodów rejestracyjnych busów i autobusów). Szczegóły na stronie internetowej.

Lublin:

bezpłatne przejazdy za okazaniem dowodu rejestracyjnego. Ważny dowód uprawnia do przejazdu jedną osobę wszystkimi liniami komunikacji miejskiej kursującymi na zlecenie ZTM w Lublinie. Szczegóły na stronie internetowej.

Białystok:

komunikacja miejska bezpłatna dla każdego, kto okaże dowód rejestracyjny auta i będzie jego właścicielem lub współwłaścicielem. Szczegóły na stronie internetowej.

Toruń:

bezpłatne przejazdy autobusami i tramwajami MZK za okazaniem ważnego dowodu rejestracyjnego auta. Szczegóły na stronie internetowej.

Tychy:

środkami komunikacji miejskiej (autobusami oraz trolejbusami) wykonującymi usługi dla MZK Tychy można podróżować bezpłatnie na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu osobowego. Szczegóły na stronie internetowej.

Łódź:

darmowe przejazdy dla posiadaczy dowodów rejestracyjnych aut osobowych. Szczegóły na stronie internetowej.

Szczecin:

możłiwość darmowych przejazdów komunikacją miejską dla wszystkich. Szczegóły na stronie internetowej.

Koleje Mazowieckie:

podróżni są uprawnieni do bezpłatnych przejazdów wszystkimi pociągami KM na obszarze ograniczonym stacjami: Skierniewice, Kutno, Sierpc, Działdowo, Ostrołęka, Małkinia, Czeremcha, Łuków, Dęblin, Skarżysko Kam., Drzewica. Szczegóły na stronie internetowej.

Głogów:

darmowa komunikacja miejska dla wszystkich mieszkańców. Szczegóły na stronie internetowej.

Stalowa Wola:

darmowe przejazdy w całej sieci obsługiwanej przez Zakład Miejskiej Komunikacji Samochodwej w Stalowej Woli. Szczególy na stronie internetowej.

Jelenia Góra:

darmowe  przejazdy autobusami Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego dla wszystkich pasażerów. Szczegóły na stronie internetowej.

Szczecinek:

wszystkie przejazdy autobusami należącymi do miejskiego przewoźnika będą odbywały się nieodpłatnie, bez konieczności posiadania ważnego biletu. Szczegóły na stronie internetowej.

Trzymamy rękę na promocjach

Jeśli wiesz o mieście, w którym w Dniu Bez Samochodu będzie można korzystać z miejskiej komunikacji bezpłatnie, a my go nie wymieniliśmy - napisz o tym w komentarzu. Będziemy aktualizować tekst, dopisując do niego wszystkie "nowinki".

Zdecydowałeś się przesiąść z auta do autobusu/tramwaju? Masz więc dodatkowy czas dla siebie. Możesz go wykorzystać na przykład na zakupy przez Internet, oczywiście z wykorzystaniem rabatów, o których informujemy. Poniżej kilka dobrych okazji:

Polub nas naFacebookui bądź na bieżąco z najlepszymi promocjami

facebook.com/GdziePromocja

close