logo

Druga odsłona najdziwniejszych alkoholi ze świata

17lip 2015

Kategoria: %Room | Autor: Jadwiga Dabińska

0

Chcesz dowiedzieć się, jakie dziwne alkohole pija się na świecie? Niektóre z nich to narodowe trunki i bardzo popularne napoje alkoholowe! Czy odważyłbyś się ich spróbować? Przekonaj się!

Pierwsza część artykułu o dziwnych alkoholach znajduje się tutaj -> Dziwne alkohole świata - tylko dla odważnych! Opisywaliśmy tam trunki wykonywane z niestandardowych składników oraz skupialiśmy się na sposobie przygotowania danego alkoholu. Niektóre pomysły naprawdę wzbudzają niechęć do procentów ;-) Dzisiejszy artykuł nie będzie opowiadał o tym, że w alkoholu zamoczone są robaki, ale będzie źródłem informacji o niecodziennych połączeniach odmiennych smaków, które  dla niektórych mogą okazać się rzeczywiście "dziwne".

Piwo ze śmietaną

Jest to estoński napój alkoholowy, stworzony na bazie młodego piwa, miodu i śmietany. Jest on bardzo często podawany z dodatkiem białego sera. Brzmi to co najmniej jak deser, tylko co tam robi piwo? ;-) Osoby, które bardzo lubią smak tego procentowego napoju na pewno będą zadowolone.

Ouzo

Bardzo znana, uwielbiana lub nielubiana, grecka wódka. Nie można "trochę lubić" ouzo - albo bardzo smakuje, albo nie. Specyficzny, anyżowy smak wódki to główny wyróżnik tego alkoholu. Istnieje również Efekt Ouzo, czyli mętny, biały kolor alkoholu, który powstaje w wyniku połączenia go z wodą. Dzieje się tak, ponieważ w ouzo znajduje się anetol - związek chemiczny nierozpuszczalny w wodzie.

(Źródło: Pinterest.com helen alpino)

Ziemniaczana wódka

Ziemniaki raczej kojarzą nam się z tradycyjnym obiadem, a nie wysokoprocentowym alkoholem. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale bardzo dużo polskich wódek produkowanych jest właśnie ze spirytusu ziemniaczanego. Popularnym w Norwegii trunkiem jest napój alkoholowy produkowany z ziemniaków, który ponadto ma niecodzienny posmak - mieszankę kminku, anyżu, kopru włoskiego i kolendra. Kto z Was odważyłby się spróbować takiej mikstury? ;-)

Słodycz i moc

Niektóry twierdzą, że alkohol powinien być ostry, mocny i...gorzki. W Tunezji jest jednak inaczej. Popularny trunek Thibarine to likier daktylowy, który jest bardzo słodki. Produkuje się go z winogronowego spirytusu z dodatkiem syropów owocowych i ziół.

Jeden składnik

A oto alkohole, które są produkowane tylko z jednego składnika: rumuńska Ţuică ze śliwek oraz serbska šljivovica, czyli wypalanka wytwarzana ze specjalnie dobranych śliwek węgierek.

(Źródło: xenna.com.pl)

Tym sposobem nie tylko odbyliśmy podróż po mapie alkoholi, ale także odwiedziliśmy kraje z różnych stron świata: Estonię, Grecję, Norwegię, Tunezję, Rumunię oraz Serbię. Chciałbyś się tam wybrać i spróbować któregoś z polecanych trunków?  Sprawdź najlepsze oferty na wycieczki zagraniczne właśnie do tych krajów:

Polub nas naFacebookui bądź na bieżąco z najlepszymi promocjami

facebook.com/GdziePromocja

close