logo

Darmowe atrakcje w Londynie, czyli przygoda ze sztuką i nauką

30cze 2015

Kategoria: Turystyka | Autor: Luiza Sadowska

0

Przygotowaliśmy mały poradnik darmowych atrakcji nie tylko dla tych, którzy dopiero wybierają się po raz pierwszy do stolicy Wielkie Brytanii i Anglii.

Brytyjski akcent, deszczowa pogoda, Big Ben, tradycyjne śniadanie z jajek, bekonu, fasolki i... darmowe muzea! O najciekawszych atrakcjach w Londynie pisaliśmy w tym wpisie: Wczasy w Londynie: najpiękniejsze miejsca i darmowe atrakcje. Tym razem chcieliśmy nieco rozszerzyć temat DARMOWYCH atrakcji, których stolica Anglii ma całkiem sporo!

Będąc w Londynie możemy zwiedzać muzea i galerie sztuki za darmo, jednak musimy liczyć  się z kosztami zakwaterowania i transportu. Nawet tydzień spędzony w tym mieście może nie wystarczyć na wszystkie atrakcje, więc warto sprawdzić przed wyjazdem, co nas najbardziej interesuje. Szczególnie w przypadku, kiedy lecimy tylko na weekend ;)

Co warto zobaczyć?

Przede wszystkim muzea, których w Londynie jest pełno! Większość jest za darmo, a w niektórych tylko wystawy tymczasowe są płatne.

Darmowe muzea i galerie sztuki

 • National Gallery - mieści się na Trafalgar Square. Zgromadzona kolekcja to ponad 2300 dzieł malarzy, takich jak Leonardo da Vinci, Peter Paul Rubens, Vincent Van Gogh, William Turner.
 • British Museum - skupiające się z historii starożytnego Egiptu, Grecji, Imperium Rzymskiego, Bliskiego Wschodu. Oferowane są bezpłatne wycieczki z przewodnikiem. Muzeum jest otwarte codziennie od 10.00 do 17.00, a w piąteki do 20.30.
 • Victoria and Albert Museum (Muzeum Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa)
 • Muzeum Historii Naturalnej - oprócz ekspozycji stałych prezentowane są również filmy multimedialne w Centrum Darwina, a żywą faunę i florę można obserwować w Wildlife Garden (wejście do ogrodu jest mozliwe tylko od kwietnia do września)
 • Muzeum Nauki - interaktywne ekspozycje przyciągają zarówno dzieci, jak i dorosłych!
 • Tate Modern - w zbiorach znajdują się prace współczesnych artystów, takich jak Pollock, Warhol, Rodin, Matisse.
 • Tate Britain - zgromadzone zostały zbiory brytyjskich malarzy z okreslu od XVI do XX wieku. Wstęp jest bezpłatny, jednak nie dotyczy to wystaw specjalnych. Zwiedzający moga liczyć na merytorycze wsparcie lub wziąć udział w "Art in Focus", czyli dyskusji na temat malarzy i ich dzieł.
 • Saatchi Gallery - galeria sztuki współczesnej, must see wszystkich miłośników sztuki.
 • Museum of London - odwiedzający mogą przyjrzeć się całej historii powstania i rozwoju Londynu.
 • National Martime Museum - zbiory dotyczą żeglarskiej
 • Wallace Collection - zgromadzone zbiory rodziny Seymou-Conway dotyczą przede wszystkim arystokratycznego świata XVIII wieku.
 • Museum of Docklands - skupiające się na historii Londynu

Wybór jest ogromny i każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Od zbiorów malarstwa z połowy XIII wieku (National Gallery) przez sztukę współczesną (Tate Modern, Saatchi) po zbiory naturalne i wynalazki (Muzeum Historii Naturalnej i Muzeum Nauki).
Przed rozpoczęciem zwiedzania należy sprawdzić, w jakich godzinach obiekt jest otwarty.Niektóre muzea są płatne, ale wyjątkowo np. w poniedziałek od 10 do 14 wstęp jest darmowy (Somerset House - Galeria Courtauld). Poza tymi godzinami kosztuje £6.

Zmiana warty, Trafalgar Squer i Beatelsi

Jedną bardziej charakterystycznych atrakcji jest zamian warty strażników pod pałacem Buckingham, która rozpoczyna się o 11.30 i jej oglądanie jest całkowicie darmowe. (W przeciwieństwie zwiedzania samego pałacu, do którego bilet wstępu koszuje prawie £20.)
Udając się na spacer powinniśmy wyruszyć w kierunku Trafalgar Square, gdzie mieści się kolumna Nelsona i kościół St Martin-in-the-Fields z XVIII wieku. Następnie obejrzeć budynkek Parlamentu i słynną wieżę zegarową Big Ben oraz Westminister Abbey. Powinniśmy też przespacerować się wzdłuż Tamizy, obejrzeć diableski młyn London Eye, National Theatre, czy słynny most Tower Bridge.Oprócz tego warto przejść się do londyńskich parków, które kuszą swoja zielenią. Wejście jests oczywiście darmowe! Warto się też wybrać na targowiska, np. Borought Market istniejący od XIII wieku.
Zaś szyscy fani Beatelsów powinni udać się na Abbey Road, gdzie zostało zrobione słynne zdjęcie widniejące na okładce albumu o tej samej nazwie.

Podróżuj autobusem

Popularne wycieczki objazdowe oferowane przez prywatnych przewoźników są dośc drogie. Podróże metrem też mogą nadszarpnąć nasz budżet. Alternatywą jest zorganizowanie sobie własnej wycieczki, do której potrzebujemy wyłącznie London Transport Oyster card za £4.40.Jadąc autobusem możemy na każdym przystanku wsiąść lub wysiąść, jeżeli zainteresuje nas mijany zabytek albo właśnie dotarliśmy do muzeum, które chcemy zwiedzić. Posiadając taką kartę możemy skorzystać z autobusów o numerach 49, 74, 453, 15, RV1, 12. Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące komunikacj miejskiej dostępne są na stronie londonforfree.net.

Londyn obfituje w atrakcje, miasto kusi swoim tętniącym rytmem i wyjątkowymi zabytkami. Jeżeli jeszcze nie zaplanowałeś podróży, nic straconego! Zebraliśmy kilka atrakcyjnych ofert na wyjazdy do Wielkiej Brytanii:

Polub nas naFacebookui bądź na bieżąco z najlepszymi promocjami

facebook.com/GdziePromocja

close