logo

Darmowe atrakcje w Bergamo, czyli jak zwiedzać bez pieniędzy

14cze 2016

Kategoria: Turystyka | Autor: Anna Spychalska

0

Włoskie lotnisko Mediolan Bergamo to często tylko miejsce przylotu z którego od razu udajemy się do Mediolanu. Błąd!

Do Bergamo możemy dolecieć tanimi liniami lotniczymi (Wizzair i Ryanair) już za kilka złotych. Dolecimy tam z Gdańska, Poznania, Wrocławia, Katowic, Warszawy (lotnisko Chopina i Modlin). W zależności od tego którą linią lotniczą chcemy się wybrać w podróż i z jakiego miasta, tak naprawdę codziennie mamy okazję na tani lot. Oczywiście bilet zakupiony odpowiednio wcześnie, będzie tańszy. Możemy wybrać się na jeden dzień (przylot rano i powrót późnym wieczorem), na weekend lub zostać przez kilka dni i chłonąć atmosferę miasteczka. A teraz najważniejsze pytanie, jak zwiedzać za darmo?

Dojazd do miasteczka Bergamo

Najpierw musimy się dostać do miasteczka, które położone jest nieopodal portu lotniczego. Jeżeli planujecie zwiedzić Bergamo i po kilku godzinach udać się do Mediolanu, możecie albo zostawić bagaże w centrum handlowym, które mieści się obok lotniska ( i później stamtąd jechać do Mediolanu, albo zabrać je ze sobą (co nie powinno być problemem, o ile macie mały bagaż podręczny). Koszt zostawienia bagażu na lotnisku to 4€ za cały dzień. W centrum handlowym znajdującym się 10min pieszo od lotniska (Orio Center Centro Commerciale) wystarczy umieścić bagaż w skrytce, musimy zainwestować w to 1€, ale później oddając kluczyk się to zwraca :)

Do Bergamo najlepiej jest dojechać autobusem. (Bilet jednorazowy kosztuje 2 , zaś bilet całodobowy na wszystkie rodzaje komunikacji miejskiej, czyli równiez kolejki liniowe i tramwajowe T1, kosztuje 4,50€. Rachunek jest prosty :) )
Bilety możemy kupić w informacji turystycznej, gdzie również powiedzą nam, jaką linią jechać (wszystkie z numerem 1 jadą do maista) i gdzie powinniśmy wysiąść (np. żeby przesiąść się w kolejkę jadącą do zabytkowej części maistao Citta Alta).

Miasteczko Bergamo Citta Alta źródło: www.unibg.it

Darmowe atrakcje

Kierujemy się do tzw. Miasta Górnego, czyli Citta Alta. A tam największą atrakcją i to zupełnie darmową jest... widok. Nie tylko krajobraz powala! Góry otaczające miasteczko zniewalają pięknem natury, a sama zabudowa miasta jest niezwykle urokliwa.

Co powinniśmy zobaczyć (za darmo):

  • przejść całe Citta Alta wzdłuż i wszerz
  • Weneckie Mury Bergamo, które roziągają się na 5km wokół Citta Alta
  • plac miejski Piazza Vecchia, Palazzo della Ragione, Palazzo Nuovo
  • Piazza del Duomo: kaplica Capella Colleoni, katedria św. Aleksanra, barokowa Bazylika Santa Maria Maggiore z XIV wiecznymi freskami (mieści się tam grób Gaetano Donizettiego)
  • miejska bibliotekaz XII wieku
  • punkt widokowy: Wieża Miejska z XI-XII wieku
  • wzgórze San Vigilio (można tam dojechać za pomocą kolejki San Vigilio lub autobusem miejskim nr 21)


źródło: www.ecodibergamo.it

Czy to wszystko? Możemy też odwiedzić muzea: Rocca, miejskie, Archeologiczne, czy Historii Naturalnej. Jednak za te przyjemności będziemy musieli zapłacić. Zawsze możemy kupić kartę dla turystów, która kosztuje od 10 do 20 euro w zależności od tego, jak długo zamierzamy zwiedzać (od 1 do 3 dni). Dzięki temu możemy jeździć komunikacją miejską bez kupna dodatkowych biletów i spotkać się ze sztuką w głównych muzeach.

Najwiekszą atrakcją Bergamo jest jego niewątpliwy urok. To wąskie uliczki, małe piekarnie i ciastkarnie, urocze sklepiki i antykwariaty tworzą atmosferę. Piękne zabytkowe budynki w całej części Citta Alta przenoszą nas wstecz o kilkaset lat. Zwiedzając Weneckie Mury, które otaczają górną część miasta, możemy podziwiać rozległe pasma górskie i zachwycać się widokiem. Aby oglądać te widoki nie musimy płacić, a warte byłyby każdej ceny!

Subiektywnie stwierdzamy, że w zestawieniu Mediolan i Bergamo, to zdecydowanie to drugie miasteczko wygrywa. Bez tłumu turystów, wspaniale położone, przyjazne, wypełnione zapachem świeżej kawy i dopiero co przygotowanej focacci. Mieszkańcy żyją w wolnym tempie zatrzymanego w czasie Bergamo u podnóży Alp.

Jeżeli chcecie się sami o tym przekonać, sprawdźcie atrakcyjne oferty wyjazdów do Włoch:

Polub nas naFacebookui bądź na bieżąco z najlepszymi promocjami

facebook.com/GdziePromocja

close