logo

Czy w tym roku dopadnie nas gorączka przedświątecznych zakupów?

08lis 2013

Kategoria: Porady i analizy | Autor: Marysia Junak

1

W coraz większej ilości sklepów pojawia się asortyment związany ze świętami – można już gdzieniegdzie zakupić ozdoby świąteczne, pojawiają się też pierwsze promocje oraz zestawy prezentów świątecznych.

Czy w tym roku wydamy na święta tyle samo co w poprzednich latach i z czego będziemy finansować nasze zakupy?

Ile i na co wydamy?

Przeprowadzone wśród respondentów badania pokazują, że bardzo dużo osób deklaruje wydatki większe średnio o pięć procent niż w roku ubiegłym. Uśredniając wskazuje się, że przeciętna polska rodzina na tegoroczne święta przeznaczy około 1280 zł – w ubiegłym roku było to ok. 1067 zł. W innych krajach Unii Europejskiej jest nieco inaczej – wydatki świąteczne będą nieco mniejsze niż w ubiegłym roku i wyniosą średnio w przeliczeniu ok. 1890 zł. Najwięcej pieniędzy wydajemy oczywiście na jedzenie, z którego przygotowuje się świąteczne potrawy oraz prezenty dla najbliższych.

Najczęściej prezentami są książki, kosmetyki, zabawki, gry wideo, ale i drobny sprzęt elektroniczny i AGD. Coraz częściej zamiast kupować prezenty na siłę, wolimy dać pewną kwotę pieniędzy osobie obdarowywanej. Na dalszym miejscu plasują się świąteczne dekoracje. Jednak coraz więcej osób decyduje się na świąteczne wyjazdy – wówczas cały budżet przeznaczony zostaje na wykup wycieczki lub turnusu w ośrodku w czasowym.

W jaki sposób pokrywamy świąteczne wydatki?

Bardzo mało osób stać na to sfinansować świąteczne zakupy z bieżących zarobków. Większość z respondentów wskazuje na to, że będzie sięgać po oszczędności lub kredyty, aby zorganizować wymarzone święta. Uszczuplenie swoich oszczędności deklaruje w tym roku aż 78% osób, jakie brały udział w badaniach (w ubiegłym roku było to 82%). Również płacenie kartą za świąteczne zakupy deklaruje mniej osób niż w ubiegłym roku, bo 19%.

sonda skąd pieniądze na świąteczne wydatki

Z kolei wzrasta liczba osób, które pożyczają pieniądze od rodziny i znajomych, a także deklarują inny sposób finansowania świątecznych wydatków. Jednak w tym wszystkim trzeba pamiętać, o tym, żeby nie zatracić świątecznego ducha, gdyż nie ważne jest to co dostaniemy na prezent lub jak wykwitną kolację zjemy a to, z kim i w jakiej atmosferze.

Polub nas naFacebookui bądź na bieżąco z najlepszymi promocjami

facebook.com/GdziePromocja

close