logo

Czy rzeczywiście zbliżamy się do końca ery zakupów w marketach i centrach handlowych?

23paź 2013

Kategoria: Porady i analizy | Autor: Marysia Junak

0

Już prawie połowa Polaków przyznaje się do robienia zakupów w sieci, z uwagi na to, że są one o wiele wygodniejsze – nie trzeba ruszać się z domu, ale i z uwagi na to, że dają możliwość zaoszczędzenia dużej ilości pieniędzy.

Coraz częściej kupujemy nie tylko drogi sprzęt, ale i przedmioty codziennego użytku, dlatego można wysnuć tezę, że w najbliższym czasie liczba osób robiących zakupy w sieci znacznie wzrośnie.

Jak wypadamy na tle innych narodów europejskich?

Do zrobienie zakupów przez Internet w ubiegłym roku przyznało się 47% Polaków. Zadeklarowali oni zrobienie zakupów poprzez sieć przynajmniej raz w przeciągu 12 miesięcy. Jednakże w innych krajach Europy zakupy online są o wiele bardziej popularne dla przykładu w Niemczech robi je 77% społeczeństwa, w krajach skandynawskich 79%. Najwięcej osób kupuje w sieci w Wielkiej Brytanii, aż 82%. Z kolei najmniej w Bułgarii – 17% i w Rumunii 11%. Oczywiście dane te związane są głównie z faktem, że w krajach zachodnich o wiele lepiej jest rozwinięta infrastruktura informatyczna i znacznie więcej osób ma bezpośredni dostęp do Internetu.

Co najczęściej kupujemy w sieci?

Preferencje zakupowe Polaków i mieszkańców innych krajów europejskich ogólnie układają się bardzo podobnie. Najczęściej kupowane są ubrania, sprzęt sportowy, kursy typu e-learning, książki i czasopisma (zarówno w tradycyjnej firmie jak i e-book, czy audiobook), a także sprzęty AGD i RTV. Co ciekawe najmniej popularne jest kupowanie żywności. Znaczną różnicę można zaobserwować w kupowaniu wczasów czy wycieczek poprzez sieć. W Polsce zakup wycieczki online, czy też płatność za bilety lotnicze poprzez sieć deklaruje jedynie 8% użytkowników Internetu, zaś u naszych zachodnich sąsiadów tego typu zakupy deklaruje aż 30% osób robiących zakupy w sieci.

Bardzo dużo osób, które robią zakupy w sieci mówi, że woli robić zakupy w sklepach internetowych, gdyż może o wiele szybciej porównać ceny poszczególnych towarów, sprawdzić specyfikację, a także dowiedzieć się jakie są opinie innych klientów na temat danego produktu. Nie bez znaczenia oczywiście jest fakt, że zakupy online dają możliwość o wiele tańszego zakupu wielu przedmiotów, szczególnie sprzętu elektronicznego i AGD, gdzie różnice w cenach pomiędzy sklepami online a stacjonarnymi mogą wynosić nawet kilkaset złotych, jeśli mowa o wysokiej klasy sprzęcie.

Polub nas naFacebookui bądź na bieżąco z najlepszymi promocjami

facebook.com/GdziePromocja

close