logo

Butelka filtrująca do wody: jaką wybrać?

03lip 2019

Kategoria: Porady i analizy | Autor: Weronika Mazerska

0

Lato w pełni, a przy wysokich temperaturach musimy szczególnie dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Macie dość dźwigania całych zgrzewek wody z supermarketu? Chcecie ograniczyć zużycie plastiku w Waszym domu? Butelka filtrująca lub dzbanek to idealne rozwiązanie! Jak działają tego typu produkty, na jaką butelkę warto się zdecydować i gdzie oszczędzicie na jej zakupie? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Reklama

Dzbanki i butelki filtrujące są ostatnio bardzo popularne. Z czego to wynika? Przede wszystkim, takie butelki to spora oszczędność dla portfela. Zamiast kilka razy w tygodniu wydawać pieniądze na wodę mineralną butelkowaną ze sklepu, inwestujecie w jeden produkt, który wystarczy Wam na długo. Korzystanie z nich w znaczny sposób ogranicza również składowanie plastiku w Waszym domu. Jeśli nie macie miejsca na segregowane śmieci i nie jest Wam obojętne dbanie o naszą planetę, warto pomyśleć o zakupie takiej butelki. Tym bardziej, że są one dodatkowo estetyczne wizualnie i pomagają wzmacniać pozytywny nawyk picia wody. Brzmi interesująco? Według nas jest to zdecydowanie temat warty uwagi, dlatego postanowiliśmy zrobić dla Was obszerną analizę dostępnych butelek i dzbanków filtrujących na rynków oraz podpowiedzieć, czym kierować się przy wyborze produktu idealnego dla siebie.

Jak działa butelka filtrująca do wody?

Większość dostępnych na rynku butelek i dzbanków filtrujących opiera się na wymiennych filtrach. Kupujecie jeden produkt - butelkę , która może Wam posłużyć na dłuższy czas i dokupujecie do niej wymienne filtry. Butelkę lub dzbanek wypełniacie wodą kranową, której smak neutralizowany jest przez specjalny filtr w momencie picia lub nalewania wody do szklanki. Brzmi prosto i faktycznie takie jest! :-)

Czy woda z butelki filtrującej lub dzbanka jest zdrowa?

Butelka filtrująca wyposażona jest w naturalny filtr, np. kokosowy, który jest najpopularniejszym rozwiązaniem. Podczas filtracji wody kranowej usuwane są wszelkie zanieczyszczenia np. osady czy drobinki piasku. Dodatkowo, traci ona nieprzyjemny posmak i zapach. Nie musicie więc martwić się o stan swojej kranówki. Przepisy dotyczące stacji wodociągowych są niezwykle restrykcyjne, dlatego wiele miast w Polsce zachęca do picia wody bezpośrednio z kranu, ponieważ niejednokrotnie posiada lepszą mineralizację niż woda dostępna w marketach, tym bardziej picie wody z butelki filtrującej czy dzbanka to bezpieczne rozwiązanie dla zdrowia.

Rodzaje butelek filtrujących

Rodzaje butelek filtrujących

Na rynku dostępnych jest kilka wiodących marek, które produkują butelki filtrujące, jednak można znaleźć także konkurencyjne firmy, które sprzedają je dużo taniej. Z czego to wynika? Głównie z zastosowanych materiałów. Podczas wyboru swojej butelki warto zwrócić uwagę na dwa najważniejsze czynniki, czyli rodzaj filtra i materiał, z którego wykonana jest butelka. Są to dwie kluczowe kwestie ;-)

Ze względu na zastosowany filtr:

  • Filtr węglowy z orzecha kokosowego - zawarty w nim naturalny węgiel aktywny otrzymuje się z łupin orzecha kokosowego, który usuwa smak i zapach chloru z wody kranowej. Filtr ma ograniczony termin ważności i traci swoje właściwości po przefiltrowaniu konkretnej ilości wody. Większość butelek dostępnych na rynku posiada właśnie ten rodzaj filtra.
  • Filtr węglowy z bambusa - tutaj silnym oczyszczaczem jest węgiel drzewny otrzymywany z bambusa. Poza tym, że pochłania on niepożądane smaki i zapachy, jest bogaty w składniki mineralne takie, jak magnez, potas czy wapń, które są uwalniane podczas filtrowania wody. Właśnie z tego względu butelki z filtrem z bambusa są dużo droższe niż te z orzecha kokosowego. Wystarczają również na dłużej.

Ze względu na materiał wykonania:

  • Plastikowe - butelki filtrujące mają być lekkie i poręczne, z tego względu wykonane są z lekkiego plastiku. Powinien być to jednak materiał bezpieczny, który nie zawiera szkodliwego Bisfenolu (BPA). Podczas wyboru butelki zwracajcie na to uwagę. Bisfenol zaburza działanie układu hormonalnego. Ten składnik jest obecny w plastiku wykonanym z poliwęglanów.
  • Z tritanu - tworzywo, które charakteryzuje się doskonałą odpornością chemiczną, wysoką wytrzymałością cieplną, a dodatkowo, pod wpływem ciepła nie wydziela szkodliwego BPA, dlatego jest bardziej ekologiczny i bezpieczny niż zwykły plastik.
  • Szklane - są mniej wygodne, cięższe i mogą się potłuc, ale są dużo bardziej ekologiczne od plastikowych. Na rynku dostępne są butelki szklane borokrzemowe, które są w pełni bezpieczne i wolne od BPA. To dobre rozwiązanie jeśli chcecie być naprawdę "eko".

Czym kierować się przy wyborze butelki filtrującej?

Butelki filtrujące są dostępne na rynku w różnych wariantach. Na pierwszy rzut oka wszystkie wyglądają podobnie, ale poza zastosowanym filtrem i materiałem wykonania, różnią się także pojemnością, ceną, dostępnością wymiennych filtrów do kupienia, certyfikatami bezpieczeństwa czy zamykaniem.

  • Pojemnością - na rynku dostępne są butelki o różnych pojemnościach - od 0,3l do nawet 1l. Mniejsze idealnie sprawdzą się do torebki lub dla dziecka. Większe natomiast będą dobrym rozwiązaniem dla osób uprawiajacych sport, które mogą wiąć litrową butelkę na siłownię.
  • Ceną - w zależności od wielkości butelki, producenta, materiału i rodzaju zastosowanego filtra ceny butelek bardzo się różnią. Najtańsze dostaniecie już od około 30 zł, ale za te z filtrem bambusowym wykonane z tritanu będziecie musieli zapłacić nawet 150 zł.
  • Dostępnością filtrów - istotne jest również, w jakiej cenie kupicie wymienne filtry do danego modelu oraz jaka jest ich dostępność. Filtry węglowe wykonane z łupin kokosa można kupić już od 15 zł, cena ta jednak waha się w zależności od producenta, ale są łatwo dostępne w sklepach stacjonarnych i online. Jeżeli chodzi o filtr bambusowy, tego będziecie musieli szukać online na stronie producentów danych butelek.
  • Certyfikatami i atestami - warto sprawdzić, jakie atesty i certyfikaty posiada dana firma oraz czy butelka jest przebadana. Wiodące na rynku marki zajmujące się produkcją butelek filtrujących dbają o ten aspekt i mogą pochwalić się certyfikatami.
  • Kształtem - butelki mogą mieć różne kształty. Jeśli zależy Wam na butelce, którą weźmiecie ze sobą np. na bieganie, zdecydujcie się na bardziej ergonomiczne kształty. Jeżeli zależy Wam na takiej, którą bez problemu schowacie do lodówki, lepsza będzie prosta butelka, która zmieści się na jej drzwiach.

Wady i zalety korzystania z butelek filtrujących

WADY ZALETY
Musicie pamiętać o kupnie i wymianie filtra. Ogromna oszczędność, jeśli zrezygnujecie z zakupu wody w sklepie.
Butelka może się uszkodzić np. pod wpływem temperatury i nie wyglądać estetycznie. Butelki filtrujące są ekologiczne, ograniczycie znacząco zużycie plastiku w Waszym domu.
Problem z czyszczeniem butelki i dezynfekcji. Możecie wybierać z całej gamy kolorów dostępnych u producentów.
Zdrowsze butelki z wkładem bambusowym są znacznie droższe. W dowolnym miejscu możesz napełnić butelkę i wzmacniać pozytywny nawyk regularnego picia wody.

Porówanie dostępnych na rynku butelek filtrujących

Przygotowaliśmy dla Was zestawienie parametrów wybranych modeli butelek filtrujących dostępnych na rynku, żebyście mogli podjąć ostateczną decyzję co do zakupu. Zdecydowanie najpopularniesze na rynku są butelki od Dafi i Brity (z filtrem węglowym kokosowym), ale w naszym porównaniu znajdziecie również alternatywę dla tych butelek w postaci produktu z filtrem bambusowym i białego węgla.

  Butelka filtrująca Dafi Butelka filtrująca Brita Butelka filtrująca Booble Infuse Butelka Eau good
  Image result for butelka brita Image result for bobble butelka Butelka na wodę z filtrem Eau good z zielonym uchwytem 
Pojemność 0,3l , 0,5l, 0,7l  0,6l  0,59l 0,6l 
Materiał plastik - nie zawiera Bisfenolu (BPA) plastik - nie zawiera   Bisfenolu (BPA) plastik - nie zawiera Bisfenolu (BPA) szkło - nie zawiera Bisfenolu (BPA)
Rodzaj filtra Filtr węglowy z łupin orzecha kokosowego Filtr węglowy z łupin orzecha kokosowego  Filtr węglowy z łupin orzecha kokosowego Filtr węglowy z bambusa
Cena zestawu startowego  ok. 30 zł (butelka 0,5l z filtrem) ok. 40 zł  (butelka 0,6l z filtrem) ok. 75 zł  (butelka 0,59l z filtrem) 105 zł (butelka 0,6l z filtrem)
Cena filtra zapasowego  ok. 15 zł ok. 13 zł ok. 20 zł ok. 33 zł
Jak myć? nie parzyć oraz nie myć w zmywarce, pod wpływem ciepła butelka może się odkształcić  możliwość mycia w zmywarce do 50 stopni  możliwość mycia w zmywarce na górnej półce możliwość mycia w zmywarce bez zakrywki 
 Ile zaoszczędzisz? 1 filtr = 150l wody 1 fitr = 150l wody 1 filtr = 150l wody  1 filtr = 6 miesięcy użytkowania

Każda butelka z naszego porównania jest wykonana z tworzywa wolnego od szkodliwego bisfenolu (BPA), ale tylko butelka Eau good została zrobiona ze szkła. Ona również jako jedyna posiada filtr węglowy z bambusa nie z kokosa, a więc jest znacznie droższa niż inne modele butelek filtrujących z Dafi, Brita czy Booble Infuse. Jeśli więc nie chcecie wydawać ponad 100 zł na swoją butelkę, polecamy Wam produkt Brity lub Booble, ponieważ tam będziecie musieli wymienić sam filtr węglowy bez plastikowej obudowy. W przypadku Dafi musicie kupić cały plastikowy filtr, który pozwala na przefiltrowanie 150l wody.

Dafi i Brita są z kolei bardziej dostępne od marki Booble i Eau Good. Z tego względu dużo łatwej będzie także o dostępność wymiennych filtrów. Najbardziej ekologicznym rozwiązaniem będzie wybór butelki od Eau Good, jednak jej cena jest zdecydowanie wyższa od pozostałych. Zastanówcie się również, jaki wymiar butelki jest dla Was najbardziej odpowiedni. Jeśli dużo pijecie i np. uprawiacie sporty - wybierzcie większą pojemność. Dla dzieci idealna będzie butelka 0,3l.

Z kolei, jeśli nie lubicie smaku zwykłej wody bez dodatków, niezaprzeczalną zaletą butelki Booble jest możliwość dodawania do wody ulubionych owoców, co pozwala stworzyć orzeźwiający napój ;-)

Jaka oszczędność?

Na pewno zastanawiacie się, ile oszczędzicie z butelką filtrującą? Kupno dokładnie takiej samej ilości wody butelkowanej co przefiltrowanej wody przez jeden filtr w butelce będzie kosztować ok. 200 zł. Nawet jeżeli zdecydujecie sie za butelkę za 75 zł, zaoszczędzicie 125 zł. Jeden filtr węglowy z kokosa starcza na około 4 tygodnie, filtr węglowy z bambusa nawet na 6 miesięcy użytkowania, więc podliczając, robi się już naprawdę niezła sumka. Zakup takiej butelki to ulga nie tylko dla Waszego portfela, ale również środowiska. Zastanówcie, się o ile możecie ograniczyć plastik w swoim domu, jeżeli cała rodzina będzie korzystać z butelek filtrujących.

Dzbanek filtrujący do wody - czy warto?

Zastanawiacie się również nad zakupem dzbanka filtrującego? Działają one dokładnie tak samo, jak butelki, ale sam proces odbywa się w inny sposób. Woda w dzbanku nadaje się do spożycia dopiero po przelaniu przez filtr, nie od razu podczas picia jak to się dzieje w przypadku butelki filtrującej. Na pewno jest to przydatny w kuchni gadżet. Dodatkowo, możecie zakupić sobie butelkę bez filtracji i przelewać do niej przygotowaną w dzbanku wodę ;)

Gdzie kupić butelki i dzbanki filtrujące w dobrej cenie?

 

Mamy nadzieję, że nasz artykuł będzie pomocny w zakupie idealnej butelki lub dzbanka filtrującego :-) A jeśli to nie jedyny gadżet do kuchni czy do domu, na który polujecie, mamy więcej promocji.

Polub nas naFacebookui bądź na bieżąco z najlepszymi promocjami

facebook.com/GdziePromocja

close