logo

Bon na 25 zł na zakupy w Lidlu dla 10000 osób. Efekt akcji "Absolutna satysfakcja lub zwrot pieniędzy"

30lip 2018

Kategoria: Porady i analizy | Autor: Marta Wacław

0

Pod koniec 2016 roku Lidl wystartował ze słynną promocją "Absolutna satysfakcja lub zwrot pieniędzy". Okazało się, że akcja, która miała na celu wypromowanie marek własnych tego dyskontu, stała się okazją dla "Januszy" promocji. Lidl zadecydował o wcześniejszym zakończeniu promocji, ale co dalej? Jest decyzja UOKiK w sprawie akcji Lidla!

Reklama

W październiku 2016 roku na naszym blogu pojawił się artykuł dotyczący promocji Lidla "Absolutna satysfakcja lub zwrot pieniędzy". Na czym polegała ta akcja? Każdy, kto zakupił produkty marek własnych Lidla z kategorii: artykuły spożywcze, chemiczne i kosmetyczne, mógł je oddać bez podawania przyczyny (także całkowicie opróżnione opakowania) i otrzymać zwrot pieniędzy za zakupione towary. Niestety, promocja ta okazała się strzałem w kolano dla dyskontu i nie lada gratką dla "Januszy" promocji.

Absolutna satysfakcja lub zwrot pieniędzy - oczekiwania a rzeczywistość

Promocja Lidla miała na celu wypromowanie marek własnych tej sieci supermarketów oraz zwiększenie satysfkacji klientów, którzy w razie niezadowolenia z produktu, mogli go oddać, otrzymać zwrot pieniędzy, a w przyszłości robić bardziej świadome zakupy. Jak wyglądała akcja w rzeczywistości?

Lidl decyzja w sprawie promocji Absolutna satysfakcja albo zwrot pieniędzy

(Źródło: tvn24bis.pl)

Klienci przynosili do Lidla całe reklamówki zużytych, opróżnionych opakowań. Zamiast zwracać wyłącznie te produkty, które naprawdę nie spełniły ich oczekiwań - wyjeżdżali ze sklepu z wózkami pełnymi asortymentu marek własnych Lidla, a wracali z pustymi opakowaniami żeby otrzymać obiecany zwrot pieniędzy. Co na to dyskont? Na kilka tygodni przed pierwotnym zakończeniem promocji pojawiło się oficjalne stanowisko w tej sprawie:

"Chcielibyśmy poinformować, że podjęliśmy decyzję o zakończeniu z dniem 8 listopada 2016 r. promocji objętej "Zasadami zwrotów produktów marek własnych Lidla (artykułów spożywczych, chemicznych i kosmetyków)". Przyczyną tej decyzji są przypadki wykorzystywania promocji wbrew jej celom".

Akcja "Absolutna satysfakcja lub zwrot pieniędzy", która miała potrwać do końca listopada, już 08.11.2016 została zakończona. To jednak nie był koniec szumu wokół tej promocji.

UOKiK w sprawie promocji Lidla

Przedwczesnym zakończeniem wspomnianej promocji Lidla zajął się UOKiK. Dziś znamy już decyzję w tej sprawie!

"Prezes UOKiK decyzją z 12 czerwca 2018 r. stwierdził, że uprawdopodobnione zostało naruszenie przez Lidl Polska zbiorowych interesów konsumentów przez zmianę postanowień regulaminu promocji "Sprytnie i tanio kupować marki Lidla. Satysfakcja gwarantowana albo zwrot pieniędzy"." - źródło: dlahandlu.pl

Dyskont zakończył wcześniej promocję bez umieszczenia na stronie informacji o zmianie regulaminu z 7-dniowym wyprzedzeniem. Z jednej strony - nie ma co się dziwić reakcji Lidla, nikt nie przewidział, że promocja zostanie odebrana w taki sposób. Z drugiej strony, jej wcześniejsze zakończenie bez poinformowania klientów, było (jak się okazuje) błędem.

Odbierz bon o wartości 25 zł!

Lidl decyzja w sprawie promocji Absolutna satysfakcja albo zwrot pieniędzy

Teraz Lidl będzie musiał zorganizować szkolenie online dla konsumentów z praw konsumenckich oraz przeprowadzić test interaktywny z zagadnień poruszanych na szkoleniu. Za uzyskanie na teście 70% poprawnych odpowiedzi będzie przysługiwał bon na zakupy w Lidlu w wysokości 25 zł dla 10 tys. pierwszych osób, które wypełnią test.

Szkolenie zostanie przeprowadzone na stronie internetowej sklepu między 1 września a 15 listopada 2018 (nie znamy jeszcze dokładnej daty) i będzie dostępne przez 3 tygodnie. Jak widać - akcja, która z założenia była naprawdę świetną promocją, okazała się okazją dla spryciarzy. Plus jest taki, że teraz Wy możecie odebrać bon na zakupy za wypełnienie testu! A w jakich jeszcze sklepach oszczędzicie na zakupach spożywczych?

Polub nas naFacebookui bądź na bieżąco z najlepszymi promocjami

facebook.com/GdziePromocja

close