logo

Blablacar - sposób na tańsze podróżowanie

26lut 2015

Kategoria: Porady i analizy | Autor: Luiza Sadowska

1

Codziennie widzisz auta, które oprócz kierowcy wiozą tylko powietrze? To niewykorzystany potencjał! Jak oszczędzić na kosztach paliwa, zapłacić taniej za podróż, zredukować natężenie ruchu i zanieczyszczenie środowiska? Odpowiedź i rozwiązanie w jednym zawarte jest w idei carpoolingu.

Carpooling powstał podczas II Wojny Światowej w Stanach Zjednoczonych, aby zmniejszyć zużycie benzyny. Ponownie rozkwitł podczas kryzysu naftowego. Obecnie działa prężnie również w Europie i powoli, ale pewnym krokiem wchodzi na polskie drogi. Serwisem zajmującym się carpoolingiem jest Blablacar.pl.
Jak to działa?

Obsługa portalu jest bardzo prosta. Możesz dodać lub znaleźć przejazd na interesującej Cię trasie. Najpierw musisz zalogować się w serwisie, ale jest to dziecinnie łatwe. Wystarczy chociażby połączyć konto z facebookiem ;) Wystawianie ofert, szukanie i rejestracja jest całkowicie darmowa.

Dla kierowców:
Jeżeli masz wolne miejsce w samochodzie i chciałbyś się podzielić koszty - w kilku prostych krokach możesz znaleźć współtowarzysza podróży.

 • Zaoferuj swój przejazd na blablacar.pl - napisz skąd i dokąd jedziesz, kiedy i o której. Czy godzina wyjazdu jest elastyczna, czy np. zabierasz ze sobą psa.
 • Poczekaj aż pasażerowie się zgłoszą - drogą elektroniczną albo przez telefon, żeby potwierdzić szczegóły przejazdu.
 • Podróżuj! - w umówionym miejscu i czasie oczekuj na swoich pasażerów.
 • Zgarnij część kosztów podróży - po odbytym przejeździe pasażerowie zapłacą Ci ustaloną wcześniej kwotę.

 

Cena za przejazd jest automatycznie sugerowana przez serwis. Jednak możesz ją z łatwością zmienić. Ważne aby pasażer przed przejazdem był świadomy dokładnej ceny za jaką oferujesz przejazd.

Dla pasażerów:

Jeżeli szukasz alternatywy dla połączeń np. kolejowych, nie masz już studenckiej zniżki albo nic o interesującej Cię porze nie jedzie - w kilka minut możesz znaleźć dopasowany do Twoich potrzeb przejazd.

 • Poszukaj przejazdu - wpisz miasto z którego jedziesz, miasto docelowe i datę.
 • Napisz/zadzwoń do kierowcy i zarezerwuj swoje miejsce
 • Podróżuj! - w umówionym miejscu i czasie oczekuj na swojego kierowcę.
 • Zapłać - pamiętaj, że nie jest to autostop i przygotuj umówioną wcześniej kwotę, aby po przejeździe rozliczyć się z kierowcą.

Po przejeździe zarówno pasażer jak i kierowca mają możliwość wystawienia oceny i dodania komentarza. Dzięki temu sprawdzając kolejne przejazdy możesz oprzeć się na doświadczeniu innych. Będziesz wiedzieć, czy osoby z którymi wybierasz się w podróż są godne zaufania. Zasady na których opiera się carpooling, to przede wszystkim autentyczność i zaufanie, o czym możesz przeczytac więcej na tej stronie.
Istnieje również karta Dobrych Praktyk Wspólnych Przejazdów, która z pewnością podpowie co nieco w zakresie carpoolingowego savoir-vivre.

Blablacar dla kobiet

Ze względu na możliwe obawy przed podróżowaniem z nieznajomymi, serwis blablacar utworzył specjalną opcję wyszukiwania przejazdów wyłącznie dla kobiet.
W takim przejeździe osobami podróżującymi są wyłącznie kobiet. Kobieta-kierowca, kobiety-pasażerki.Zalety grupowych przejazdów

 • Przede wszystkim oszczędność! Zmniejszają się Twoje wydatki na podróżowanie - paliwo, opłaty parkingowe etc. Jako kierowca dzielisz koszty swojego paliwa, jako pasażer oszczędzasz dzięki niskiej cenie przejazdu.
 • Często jest to też skrócenie czasu przejazdu. Nie musisz się przesiadać z pociągu do autobusu i z powrotem do pociągu. Używając carpoolingu możesz jeździć po całej Europie. Sprawdziliśmy, można przejechać wzdłuż i wszerz :)
 • Jeżeli nie masz blisko siebie stacji kolejowej, dworca autobusowego, albo dojazd jest po prostu trudniejszy - być może właśnie Twój sąsiad szuka towarzysza podróży w tym samym kierunku w którym chcesz jechać?
 • Poza tymi bardziej ekonominczymi aspektami - z łatwością poznasz nowych ciekawych ludzi. Rozmawiając czas mija szybciej. (Psssst! Pamiętaj, że blablacar to nie zamówiona taksówka i z pewnością martwa cisza z Twojej strony nie będzie najmilej widziana. W serwisie każdy z użytkowników może określić, czy jest rozmowyny (blabla), czy pali papierosy, czy słucha muzyki - ułatwia to dobranie współpasażerów.)
 • Oprócz tego spada zanieczyszczenie powietrza (w jednym aucie 4 osoby produkują mniej spalin niż 4 osoby w 4 osobnych autach), ogranicza to hałas komunikacyjny i korki.

Blablacar to świetna alternatywa dla tradycyjnych środków komunikacyjnych i osób które nie posiadają własnego samochodu.
Jeżeli jednak wybierasz się w dłuższą podróż albo planujesz wakacje w rozsądnej cenie, sprawdź tutaj:

Polub nas naFacebookui bądź na bieżąco z najlepszymi promocjami

facebook.com/GdziePromocja

close