logo

5 wskazówek, jak kupić dobre okulary przeciwsłoneczne. Mamy rabaty!

24maj 2016

Kategoria: Porady i analizy | Autor: Jadwiga Dabińska

0

Dla niektórych kupno okularów przeciwsłonecznych to naprawdę prosta czynność. Inni jednak mają problemy z dobraniem odpowiedniego rodzaju okularów do kształtu swojej twarzy. Są także inne czynniki, które sprawiają, że dobrze wyglądasz i czujesz się w jakichś okularach. Sprawdź nasze wskazówki dobierania odpowiednich okularów!

Reklama

Dobór okularów niby wydaje się prosty. Zgłębiając się jednak w temat i patrząc na wybór okularów przeciwsłonecznych pod względem kształtu twarzy, ochrony naszych oczu czy wariantów kolorystycznych, nie potrafimy dokładnie określić jakie okulary możemy lub powinniśmy nosić.

Dzisiaj podpowiemy jak dobrać okulary, zwracając uwagę na:

 1. STYL
 2. KSZTAŁT
 3. KOLOR
 4. MATERIAŁ
 5. ŹRÓDŁO

W tych pięciu punktach kryje się sekret doboru odpowiednich okularów przeciwsłonecznych. Za chwilę je poznacie i przekonacie się, że dobór okularów jest rzeczywiście złożonym procesem, ale wartym poświęcenia!

5 punktów doboru okularów

1. Styl

Na początku weźmy pod uwagę styl - zarówno Twój, jak i okularów, które będziesz chciała dobrać. Wiadomo, że jeśli preferujesz wyłącznie wizytowe stroje, to nagle nie dobierzesz do eleganckiej sukni hipsterskich okularów (chociaż i takie kombinacje się zdarzają). Albo inny przykład: wyobraź sobie kocie okulary przeciwsłoneczne założone do...dresu ;-) Jeśli okulary nie pasują do Twojego stylu to możesz się czuć w nich niekomfortowo. Rzecz jasna bardzo ważny jest dobór okularów pod względem kształtu twarzy, ale nawet w najlepiej dobranych okularach pod względem technicznym, możesz po prostu nie czuć się dobrze.

(źródło: Pinterest)

2. Kształt

Pomimo, że jest to drugi punkt, to jest on naprawdę ważny. Dobór odpowiedniego kształtu okularów do kształtu twarzy to niemal najważniejsza kwestia dla większości osób. Czasami podobają nam się jakieś okulary, ale jakoś po ich założeniu nie wyglądamy dobrze. Dlaczego tak się dzieje? Prawdopodobnie dlatego, że do kształtu naszej twarzy pasują zupełnie inne okulary.

Z reguły dzielimy kształt twarzy na:

 • owalną
 • trójkątną
 • okrągłą
 • kwadratową


Pierwsza, owalna, jest podobno najlepszą do dobierania jakichkolwiek okularów, ponieważ każdy rodzaj pasuje do osób z takim kształtem twarzy. Jest to wręcz uniwersalny kształt, więc można jedynie cieszyć się ze szczęścia osób, który takowy mają ;-)

Osoby o twarzy trójkątnej powinny znaleźć okulary, które zaokrąglą rysy. Lepiej unikać geometrycznych okularów, gdyż jeszcze bardziej podkreślają one pewne "niedoskonałości" jak szerokie czoło w przypadku trójkątnej twarzy, jak i także szeroki podbródek w przypadku kształtu odwróconego trójkąta.

Z okrągłą twarzą jest tak, że często chcemy ją trochę wyszczuplić. Można to zrobić za pomocą okularów z wyraźnym mostkiem nad nosem, który optycznie poszerza kształt oczu. Jednocześnie warto szukać wąskich okularów, które optycznie wydłużą twarz. Unikaj szerokich okularów.

Osoby o kwadratowym kształcie twarzy powinny natomiast szukać okularów zaokrąglających ich twarz. Do kwadratowej twarzy pasują także kocie okulary!

Różne rodzaje okularów i podział ze względu na ich kształt znajdziecie między innymi w:

3. Kolor

Oprócz dobrania okularów do kształtu twarzy i własnego stylu, ważny jest także kolor! Najbezpieczniejszym kolorem jest oczywiście uniwersalny - czarny, jednak w zależności od koloru naszej skóry można także dobrać odcień oprawek.

Jaki kolor okularów pasuje do karnacji:

 • ziemistej: metaliczne (rozjaśniają twarz)
 • ciemnej: brązowe, kremowe, złote
 • chłodnej: niebieski, czerwony, szary, śliwkowy, bursztynowy

(źródło: Pinterest)

4. Materiał

Przy doborze okularów przeciwsłonecznych niestety nie każdy kieruje się swoim zdrowiem. Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko nasz komfort czy wygląd - to przede wszystkim ochrona oka przed docieraniem do niego szkodliwych promieni słonecznych. Takie promienie powodują natomiast różnego rodzaju choroby, takie jak zaćma czy degeneracja plamki żółtej. Nadmiar światła od promieni słonecznych może być także przyczyną zapalenia spojówek. Jeśli chcemy zatem uchronić swój wzrok, wybierajmy okulary przeciwsłoneczne z soczewkami okularowymi z filtrem co najmniej 400! Filtr usuwa szkodliwe promienie ultrafioletowe UVA UVB i UVC, ale mamy także kategorie przyciemnienia:

0 - przepuszcza od 80 do 100% światła

1 - przepuszcza od 43 do 80% światła

2 - przepuszcza od 18 do 43% światła

3 - przepuszcza od 8 do 18% światła

4 - przepuszcza od 3 do 8% światła

Na słońcu źrenice automatycznie się zwężąją, by zapobiec wpuszczaniu promieni słonecznych do oka. Jest to naturalna obrona. Okulary z filtrem również zapewniają taką ochronę. Niestety coraz częściej na rynku występują okulary z przyciemnionymi soczewkami (bez filtra), pod którymi źrednice rozszerzają się, a do oka wpada jeszcze więcej promieni słonecznych! Nie mamy zatem tej ochrony, która jest niezbędna w przypadku chęci dbania o nasz wzrok. A raczej nikt nie chce specjalnie narażać swoich oczu na szkodliwe działanie promieni słonecznych.

Przy zakupie okularów warto zatem zwrócić uwagę na ich właściwości. Takie można określić na przykład w wyszukiwarce okularów przeciwsłonecznych w salonie Kodano. Wchodząc na tę stronę od razu przefiltrowaliśmy wyniki wyszukiwania w celu odnalezienia okularów przeciwsłonecznych z kategorią filtra UV 3 oraz z powłoką antyrefleksyjną. Znaleźliśmy między innymi kilka par okularów Ray-Ban, które z kodem rabatowym RBSUN kupimy 15% taniej:

5. Źródło

Ten punkt jest ściśle powiązany z powyższą zasadą, by wybierać tylko takie okulary, które są wykonane z odpowiednich materiałów. Niestety nie zawsze mamy możliwość sprawdzenia właściwości czy parametrów technicznych takich okularów przeciwsłonecznych. Warto zatem kuponwać je ze sprawdzonych salonów optycznych bądź sklepów. Uwaga! Warto zwrócić przy tym uwagę, że nie wszystkie MARKOWE okulary posiadają filtry UV! Dlatego warto zastanowić się czy okulary nawet za 300 złotych jedynie ze znaczkiem znanej firmy nie są czasem tyle warte co zwykłe okulary z bazaru za 10 zł...

Specjalnie dla Was znaleźliśmy sklepy i salony optyczne, w których udostępniają informacje dotyczące filtrów czy kategorii przyciemnienia danych okularów. Nie są to jednak suche informacje "Filtr UV: tak", z których nic nie wynika. Sklepy, w których widnieją bardziej szczegółowe dane dot. okularów:

Przeglądając różne sklepy z okularami przeciwsłonecznymi niestety bardzo rzadko można znaleźć informacje dotyczące takich produktów. Jeśli zauważyliście na jakiejś stronie internetowej takie dane, napiszcie w komentarzu nazwę sklepu. Tym bardziej podsyłajcie nam serwisy, w których można skorzystać z różnego rodzaju rabatów! ;-D A poniżej kolejna dawka najnowszych zniżek (nie tylko na okulary, ale także inne dodatki).

Polub nas naFacebookui bądź na bieżąco z najlepszymi promocjami

facebook.com/GdziePromocja

close